wersja mobilna
Online: 753 Czwartek, 2017.04.27

Biznes

Dobry początek targów Automaticon – relacja

środa, 24 marca 2010 09:40

Pierwszy dzień targów upłynął w dobrych nastrojach. Pogoda w tym roku sprzyjała, a na targach od godzin porannych pojawiało się dużo odwiedzających. Pomimo problemów, takich jak choćby te związane z frekwencją gości w nowej hali targowej, sądzić można, że kolejne dni będą dla spotykających się w warszawskim Centrum Expo XXI równie owocne. Przedstawiamy najważniejsze informacje i pierwsze komentarze wystawców z inauguracyjnego dnia Automaticonu.

Korek na Bema i Prądzyńskiego, samochody ze znanymi w branży logotypami firm – to znaki, że w Warszawie rozpoczęły się najważniejsze na polskim rynku automatyki i elektroniki przemysłowej targi. W tym roku przypadają one pod koniec marca, a swoją ofertę prezentuje na imprezie ponad 320 wystawców. Pierwszy to także konferencja prasowa, rozdanie złotych medali targowych i inne istotne wydarzenia, które omawiamy poniżej.

Poranek przed Centrium Expo XXI

Zapraszamy do oglądnięcia całej galerii zdjęć z pierwszego dnia targów tutaj

Spotkanie z organizatorami

Frontczak, komisarz targów Automaticon, podczas konferencji prasowej

Rankiem tradycyjnie odbyła się konferencja prasowa, na którą przybyli też po części obecni na Automaticonie wystawcy. Była ona okazją do omówienia zmian zachodzących na targach, których w praktyce okazało się być całkiem sporo. W tym roku zajęta powierzchnia wystawiennicza, pomimo otwarcia nowej hali, zmieniła się dosyć nieznacznie – wynajęte zostało jedynie o kilka procent więcej metrów kwadratowych niż rok temu. Jacek Frontczak, komisarz targów, skomentował również zmiany wśród wystawiających się firm.

Nastąpiła duża rotacja wśród wystawców – stwierdził – szczególnie firm niemieckich. Z 26 takich przedsiębiorców, którzy wystawiali się w Warszawie w zeszłym roku, pozostało jedynie 5 firm. Ponieważ do tej grupy doszło też kilku nowych wystawców, w sumie firm niemieckich – przy czym nie chodzi o te mające u nas lokalne oddziały – jest na targach tylko trzynaście. To o połowę mniej niż rok temu, co z pewnością jest znakiem dekoniunktury na europejskim rynku automatyki.

Z uczestnictwa w targach zrezygnowało też kilka firm globalnych, których zarządy znajdują się poza granicami Polski. Rzeczywiście – chodząc po wystawie widać, że zabrakło kilku „murowanych” uczestników – m.in. ABB oraz Lenze. Jednocześnie przedstawiciele PIAPu stwierdzili, że generalnie nastroje wśród wystawców są nienajlepsze, jeżeli chodzi o ich postrzeganie sytuacji na rynku i pokryzysowego odbicia się branży. Rzutuje to również na warszawskie targi, które pomimo znacznego zwiększenia dostępnej powierzchni, okazują się być niewiele większe niż rok temu.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że na Automaticonie wystawia się w tym roku aż 60 nowych firm, w tym w większości małych i średnich polskich przedsiębiorstw. Na targach jest w szczególności sporo dostawców prezentujących roboty przemysłowe oraz osprzęt, a sama oferta produktów automatyki promowanych w Warszawie jest naprawdę duża.

Opinie wystawców

Chociaż targi dopiero rozpoczęły się, udało się nam porozmawiać z niektórymi przedstawicielami obecnych na imprezie firm. Ich zdaniem pierwszy okazał się być pozytywnym, jeżeli chodzi o zainteresowanie gości odwiedzających Expo XXI.

Rzeczywiście na targach frekwencja była dobra, a momentami wręcz całkiem spora. Pierwszy targów to też tradycyjnie Dzień Edukacyjny, tak więc na imprezie spotkać można było wielu uczniów i studentów, a także odbywały się prezentacje prac dyplomowych. Warto zauważyć, że w tym roku nie nastąpiły zmiany, jeżeli chodzi o wydzielenie obszarów tematycznych na obszarze targów, gdzie zgrupowane byłyby firmy z jednej branży. Tego typu pomysł pojawił się w momencie oficjalnego otworzenia się Automaticonu na branżę elektroniki, czego wyrazem była zmiana w logotypie imprezy.

Ze względu na nową halę wystawienniczą w Expo XXI, o której piszemy poniżej, realizacja tego planu nastąpić mogła właśnie w bieżącym roku. Tak się jednak nie stało, czego wyjaśnienie podali organizatorzy na konferencji prasowej. Zgodnie z ich komentarzem zapytano wystawców o opinię na ten temat, jednak aż 90% z 220 udzielonych odpowiedzi była neutralna lub wręcz negatywna. Sądzić można, że uczestnicy targów nie tyle nie chcieli zmian, co raczej obawiali się gorszej frekwencji w nowej hali. Obawy takie nie były zresztą nieuzasadnione…

Stoiska targowe w godzinach przedpołudniowych

Rozczarowanie nową halą

Chociaż wydawać się mogło, że we wtorek prawdopodobnie nie będzie osoby, która odwiedzając targi nie wstąpiłaby do nowej hali wystawienniczej, tak jednak nie było. W obiekcie tym swoje stoiska ma kilkudziesięciu wystawców, jednak frekwencja odwiedzających gości była tego dnia kilkukrotnie niższa, niż w przypadku dwóch starych hal. Właściwie odnieść można było wrażenie, że jesteśmy nie na Automaticonie, ale na pierwszej edycji targów Automa lub innej, dopiero rozpoczynającej działalność imprezy targowej.

O ile taka obserwacja poczyniona z rana mogła wydać się obarczona „błędem pomiarowym”, późniejsze wizyty w hali nr 4, a także rozmowy z tamtejszymi wystawcami potwierdziły wcześniejsze wnioski. Część z firm, jak choćby Wobit, nie kryła pewnego rozczarowania tą sytuacją, szczególnie że nawet mając stoisko (teoretycznie) przy wejściu do hali, okazywało się, że do obiektu można było dostać się tylko dwoma innymi wejściami, w tym jednym słabo widocznym rękawem prowadzącym ze starej hali.

Sądzić można, że powyższą sytuację zauważyli również organizatorzy, gdyż w godzinach popołudniowych słyszeć można było przez głośniki częste zachęty do odwiedzenia nowej hali. Czy to jednak będzie wystarczające – okaże się w kolejnych dniach.

Podczas uroczystości wręczenia Złotych Medali Targów Automaticon

Zwieńczenie dnia

Tradycyjnie ostatnim elementem wtorkowego spotkania targowego było rozdanie Złotych Medali Targów Automaticon. W tym roku otrzymało je 6 firm:

  • Aplisens za elektropneumatyczny ustawnik pozycyjny APIS,
  • Fanuc Robotics Polska za robota M-1iA,
  • Festo za liniowy napęd elektryczny EGC,
  • Lumel za analizator / rejestrator parametrów trójfazowej sieci energetycznej ND1,
  • Multiprojekt za aktuator Servotube XHA 3804,
  • Rectus Polska za napędy pneumatyczne obrotowe Puretorg z systemem przenoszenia napędu łopatkowego.

Po rozdaniu medali miał miejsce bankiet, na którym obecna byli przedstawiciele firm i prawie całej polskiej prasy branżowej. Na spotkaniu nie było już nas, przedstawicieli APA, gdyż szybko wracaliśmy do domu, spiesząc przygotować dla Państwa bieżącą relację. Jutro już kolejne nowe wiadomości z targów – zapraszamy do lektury!

Zbigniew Piątek

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

World News 24h

czwartek, 27 kwietnia 2017 11:55

Finnish network equipment maker Nokia reported a slowing rate of sales decline, saying the global networks market was showing signs of recovery. Nokia and its rivals, Sweden's Ericsson and China's Huawei Technologies, have struggled in recent years as telecom operators' demand for faster 4G mobile broadband equipment has peaked, and upgrades to next-generation 5G equipment are still years away. Nokia said the business momentum was now improving: first-quarter network sales fell 6 percent from a year earlier to 4.9 billion euros ($5.3 billion), compared with a decline of 14 percent in the previous quarter.

więcej na: www.reuters.com