wersja mobilna
Online: 229 Poniedziałek, 2015.03.30

Biznes

Nobel 2010 za odkrycie grafenu

piątek, 29 października 2010 14:10

W październiku przyznana została nagroda Nobla z dziedziny fizyki za odkrycie grafenu, odmiany węgla, która w elektronice może zastąpić krzem. Otrzymali go jeszcze w 2004 r. Andre Geim i Konstantin Novoselow, rosyjskiego pochodzenia naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze.

Grafen, zbudowany z jednoatomowej warstwy węgla, to najcieńszy i najbardziej wytrzymały materiał na świecie, a zarazem doskonały przewodnik. Prędkość przepływu elektronów przez niego wynosi 1/300 prędkości światła, więcej niż dla wszelkich innych przewodników, dzięki czemu grafen jest wykorzystywany przez naukowców do prowadzenia badań, m.in. efektów relatywistycznych. W roku ubiegłym Geim i Novoselow wykazali, że prosta manipulacja chemiczna prowadzi do zmiany grafenu z przewodnika na izolator.

Własność ta czyni go świetnym materiałem do kompleksowej budowy układów scalonych. Grafen jest przezroczysty, przez co można go będzie zastosować także w ekranach dotykowych i ogniwach fotowoltaicznych. Prace nad grafenami w Polsce prowadzi Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Są one na tyle zaawansowane, że Geim i Novoselow wykorzystują w badaniach właśnie polski grafen.

 

World News 24h

niedziela, 29 marca 2015 16:00

Foxconn Technology Co Ltd, the Taiwanese manufacturing company that produces many of Apple Inc.'s products, is fighting to preserve hundreds of millions of dollars in tax breaks from Chinese cities and provinces, as China cracks down on local government spending. According to a Wall Street Journal report, Foxconn Chairman Terry Gou met last month with the mayor of the city of Zhengzhou, Ma Yi, to discuss promised subsidies worth about 5 billion yuan ($805 million), according to sources familiar with the matter. Foxconn is said to have asked the city's local government to honor previous subsidies worth about 2 billion yuan ($322 million), as well as incentives worth 3 billion yuan ($483 million) that would cover the next five years.

więcej na: ibtimes.com