wersja mobilna
Online: 666 Poniedziałek, 2015.04.27

Biznes

Nobel 2010 za odkrycie grafenu

piątek, 29 października 2010 14:10

W październiku przyznana została nagroda Nobla z dziedziny fizyki za odkrycie grafenu, odmiany węgla, która w elektronice może zastąpić krzem. Otrzymali go jeszcze w 2004 r. Andre Geim i Konstantin Novoselow, rosyjskiego pochodzenia naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze.

Grafen, zbudowany z jednoatomowej warstwy węgla, to najcieńszy i najbardziej wytrzymały materiał na świecie, a zarazem doskonały przewodnik. Prędkość przepływu elektronów przez niego wynosi 1/300 prędkości światła, więcej niż dla wszelkich innych przewodników, dzięki czemu grafen jest wykorzystywany przez naukowców do prowadzenia badań, m.in. efektów relatywistycznych. W roku ubiegłym Geim i Novoselow wykazali, że prosta manipulacja chemiczna prowadzi do zmiany grafenu z przewodnika na izolator.

Własność ta czyni go świetnym materiałem do kompleksowej budowy układów scalonych. Grafen jest przezroczysty, przez co można go będzie zastosować także w ekranach dotykowych i ogniwach fotowoltaicznych. Prace nad grafenami w Polsce prowadzi Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Są one na tyle zaawansowane, że Geim i Novoselow wykorzystują w badaniach właśnie polski grafen.

 

World News 24h

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 15:43

Shipments of smartphone-use application processors in China are expected to reach 122 million units in the second quarter of 2015, up 17.6% sequentially and 18.4% on year, according to Digitimes Research. Among the top-three AP suppliers in China, MediaTek, which saw its market share slide to 46.8% in the first quarter of 2015 due to competition from Spreadtrum Communications in the 3G segment, is expected to ramp up its share to 48.4% in the second quarter, buoyed by rising shipments of LTE and 3G products, said Digitimes Research.

więcej na: digitimes.com

Produkty