Plastic Logic nawiązuje współpracę z Rusnano

| Gospodarka Artykuły

Plastic Logic, brytyjska firma wyspecjalizowana w elektronice organicznej, uzyska 700 mln dol. od Rusnano, firmy technologicznej wspieranej przez rosyjski rząd. Wielkość inwestycji jest ogromna, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że Plastic Logic przechodził ostatnio trudności finansowe. Inwestycja ma być podzielona na kilka części.

Plastic Logic nawiązuje współpracę z Rusnano

W pierwszej kolejności w Zielenogradzie pod Moskwą rozpoczęta zostanie budowa jednej z większych na świecie fabryki urządzeń opartych na elektronice drukowanej - elastycznych wyświetlaczy organicznych. Inne cele to rozbudowa otwartych w 2008 r. zakładów produkcyjnych Plastic Logic w Dreźnie oraz wsparcie inwestycyjne ośrodka badań i rozwoju w Cambridge.

Rys. 1. Prognoza wzrostu dla organicznych wyświetlaczy wg DisplaySearch

Plastic Logic poinformował, że na mocy umowy zawartej z Rusnano już otrzymał 300 mln dol. Z kwoty tej od Rusnano pochodzi 150 mln, za które rosyjska firma kupuje udziały w Plastic Logic. Kolejne 50 mln dol. pochodzi od funduszu inwestycyjnego Oak Investment Partners. Celem inwestycji jest z jednej strony stworzenie przemysłu elektroniki organicznej w Rosji, a z drugiej produkcja i wprowadzenie czytników e-papieru na rynek.

Rosjanie mają też nadzieję na stworzenie pod Moskwą kolejnego ośrodka produkcyjnego, jaki może zapoczątkować szybki rozwój przyszłej generacji urządzeń elektronicznych przeznaczonych na rynek globalny. Według Rusnano inwestycja ta jest opłacalna, ponieważ wykonane na bazie tworzyw sztucznych wyświetlacze organiczne stanowić będą kolejny sposób, w jaki ludzie przetwarzać będą informacje. Uruchomienie fabryki w Zielenogradzie jest przewidywane na lata 2013/2014, a jej wydajność ma wynosić setki tysięcy e-papierowych czytników miesięcznie.

Miasto jest objęte Specjalną Strefą Ekonomiczną i zdaniem Plastic Logic ma bardzo dobrą infrastrukturę do rozwoju przemysłu technologicznego. W Zielenogradzie mieści się też Moskiewski Instytut Technologii Elektronicznych (MIET), a samo miasto określane jest czasem mianem rosyjskiej Doliny Krzemowej. Plastic Logic powstał na uniwersytecie w Cambridge w 2000 r. i od tej pory rozwija technologie elektroniki organicznej.

Firma musiała jednak zrezygnować ze swojego jedynego produktu zapowiedzianego na 2010 r., wyświetlacza polimerowego opartego na płycie organicznej, z powodu szybkiego zyskania na popularności tańszych tabletów PC. Plastic Logic zamierza jednak produkować e- -czytniki następnej generacji do zastosowań biznesowych. Według prognoz DisplaySearch rynek polimerowych wyświetlaczy wzrośnie w 2018 r. do 1,8 mld sztuk oraz 9,8 mld dol. obrotów, z 22 mln sztuk i 431 mln dol. obrotów w 2009 r., a więc będzie się rozwijał w średnim tempie 64% dla sztuk produktów i 41% pod względem obrotów.

W czasie spadków w wielu tradycyjnych segmentach elektroniki analitycy spoglądają na rynek elastycznych wyświetlaczy z nadzieją na solidny wzrost. Organiczne wyświetlacze znajdują zastosowanie w szeregu urządzeń, od czytników elektronicznych książek, e-gazet i czasopism, e-podręczników, telefonów komórkowych, po wyświetlacze w kartach mikrochipowych, wyświetlacze wykonywane na materiałach i odzieży, itp. Kolejne zalety wyświetlaczy polimerowych to tradycyjnie niski pobór prądu i wyraźny, nawet w świetle słonecznym obraz, poinformował DisplaySearch. Są one zaliczane do „zielonej” elektroniki, ponieważ mają szansę przyczynić się do ograniczenia zużycia papieru.

Marcin Tronowicz

Zobacz również