wersja mobilna
Online: 1349 Piątek, 2017.09.22

Biznes

Premier Farnell ustanawia nowy standard w zakresie dostępności pomocy technicznej i wsparcia udzielanego projektantom i inżynierom elektronikom

środa, 17 sierpnia 2011 07:35

Nowy zespół specjalistów w dziale wsparcia technicznego współpracuje z globalną siecią dostawców i producentów podzespołów elektronicznych i korzystając z ich doświadczeń dostarcza klientom najlepsze wsparcie techniczne na rynku elektroniki. Nowa funkcjonalność usług zawiera teraz 24-godzinny czat na żywo (Live Chat) zapewniający bez przerwy klientom z całego świata dostęp do wiedzy inżynierów wsparcia technicznego firmy Premier Farnell.

W ramach ogólnej strategii rozwoju firmy zakładającej koncentrację uwagi i działań rozwojowych na potrzebach inżynierów elektroników, przenoszenia biznesu do internetu oraz intensyfikacji działań na rynkach wschodzących, firma Premier Farnell (LSE: pfl) poinformowała o dwóch nowych funkcjonalnościach, jakie uzupełniły jej ofertę globalnych usług.

Czynny 24 godziny na dobę czat na żywo oraz nowy zespół wsparcia technicznego wpisuje się w najnowsze i najbardziej istotne trendy technologiczne w zakresie rozwoju elektroniki, umacniając wiodącą na rynku pozycję firmy w jakości obsługi klienta i ustanawiając nowy standard jakości usług i poziom dbania o potrzeby klientów.

Wszyscy członkowie zespołu wsparcia technicznego są certyfikowanymi ekspertami w swoich dziedzinach i uczestniczą regularnie w szkoleniach organizowanych przez producentów podzespołów, dzięki czemu zachowują swoje wysokie kompetencje i mają aktualną wiedzę o rynku. Usługi wsparcia technicznego świadczone klientom przez Premier Farnell są wspólne dla całej grupy firm wchodzących w skład, a więc Newark, element14 i Farnell.

Zespół inżynierów współpracuje w skali globalnej z producentami i dostawcami komponentów elektronicznych, zapewniając klientom firmy jeden z najlepszych na rynku zakres usług wsparcia technicznego, bazujący na najlepszych doświadczeniach zawodowych.

Nowa internetowa usługa 24-godzinnego czatu na żywo pozwala na bezpośrednie łączenie się klientów z inżynierami zespołu wsparcia technicznego Farnella. Serwis uzupełnia istniejące dotychczas media kontaktowe, a więc tradycyjny system telefoniczny i pocztę e-mail, które przez cały czas są dostępne w wielu narodowych językach.

Potrzeba bezpośredniej komunikacji ze specjalistami i projektantami elektroniki najczęściej pojawia się w takich obszarach tematycznych, jak systemy embedded, w aparaturze pomiarowej, układach dużej mocy, technologii analogowej, podzespołach pasywnych i optoelektronicznych oraz elementach elektromechanicznych. Aktualnie z zespołem wsparcia technicznego firmy Premier Farnell kontaktuje się około 500 tysięcy osób rocznie, dzięki czemu oszczędzają oni wiele czasu i pieniędzy unikając błędnych decyzji i rozwiązań.

„Premier Farnell jest zobowiązany do dostarczania klientom najlepszych możliwych informacji i doświadczeń inżynierskich, nieustannej poprawy jakości usług i zwiększania ich zakresu, w tym także do nieustannej poprawy jakości świadczonego wsparcia technicznego. Takie działania umacniają naszą pozycję na rynku i znaczenie, jakie przywiązujemy dla współpracy z inżynierami na całym świecie”, powiedział David Shen, wiceprezes Premier Farnell i dyrektor marketingu technicznego.

„Nasi klienci mają teraz możliwość uzyskania dokładnych informacji technicznych na temat oferowanych produktów od zespołu wsparcia technicznego, gdziekolwiek będą, kiedykolwiek będą w takiej potrzebie i w bliskim im języku, co z pewnością przyczyni się do znacznej oszczędności czasu w projektowaniu i uruchamianiu układów elektronicznych. Live Chat rozszerza nasze możliwości wspierania produkcji i jest kolejnym po oprogramowaniu EAGLE CadSoft działaniem skierowanym dla pomoc w działaniach projektowych.”

 

World News 24h

czwartek, 21 września 2017 19:48

Seagate Technology and Tencent Technology signed a Strategic Partnership Memorandum of Understanding for cooperation in the field of information technology. Tencent will regard Seagate as a key supplier of storage solutions, and Seagate will treat Tencent as a Strategic Partner and set up a special service team for Tencent. Also, within the duration of the MOU, both companies will carry out an all-round and in-depth cooperation covering product, technology, and jointly impel the development of the market.

więcej na: en.ctimes.com.tw