Tegoroczna sprzedaż LED w Chinach wyniesie 6 mld dol.

| Gospodarka Artykuły

Dzięki rządowemu finansowaniu, jak również licznym nowym aplikacjom, rynek diod elektroluminescencyjnych w Chinach osiągnie w 2011 r. wartość 5,8 mld dol., aż o 23% więcej niż w roku ubiegłym, poinformował IHS iSuppli. Według prognoz analityków w przyszłym roku sprzedaż diod LED ma wynieść 6,9 mld dol., aby wrosnąć do 11,1 mld dol. w 2015 r.

Tegoroczna sprzedaż LED w Chinach wyniesie 6 mld dol.

Rys. 1. Prognoza wzrostu rynku LED w Chinach wg IHS-iSuppli (w mld dol.)

Średni roczny wzrost tego chińskiego rynku na przestrzeni najbliższych pięciu lat wyniesie więc 17,7%. Produkcja LED w Chinach stanowi dobrą okazję do inwestycji, co jest zgodne ze strategią rozwojową realizowaną przez chiński rząd, której efekty widoczne są już dziś, wyjaśnił IHS. Motorem systematycznie rosnącej produkcji LED jest podświetlanie ciekłokrystalicznych telewizorów i innych ekranów oraz oświetlenie uliczne.

Inne szerokie zastosowania LED-ów to m.in. wyświetlacze LED, światła samochodowe, podświetlanie klawiatur telefonów, flesze aparatów fotograficznych oraz wszelkiego rodzaju inne źródła światła. Rynek podświetlania ekranów diodami LED powiększy się z 713 mln w tym roku do 1,8 mld dol. w 2015 r., m.in. dzięki ich masowemu użyciu w dużych telewizorach, poinformował IHS.

Jednak największym segmentem z wszystkich zastosowań LED jest oświetlenie uliczne, którego wartość już w tym roku sięgnie 1,5 mld dol. oraz 1,8 mld dol. w 2012 r. Zdaniem analityków szeroko pojęty rynek oświetlenia zapewnia średnio- i długookresowy rozwój branży LED. Na całym świecie dąży się obecnie do redukcji emisji dwutlenku węgla i, co za tym idzie, mniejszego zużycia energii.

Czynnik ten jest i będzie źródłem dużego popytu w Chinach na energooszczędne żarówki LED. Mimo to, ich produkcja w tym kraju prowadzona jest wciąż stosunkowo na niewielką skalę, szczególnie w porównaniu do pionierów rynku, Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Przyczyną tego stanu rzeczy jest ogólne zapóźnienie technologiczne Chin w stosunku do krajów wysoko rozwiniętych.

Przejawia się ono z jednej strony niedoborem inżynierów o odpowiednich kwalifikacjach, a z drugiej brakiem chińskiej własności intelektualnej, choćby w zakresie wytwarzania krzemowych płytek dla LED. Producenci LED w Chinach stawiają jednak na rozwój, korzystając z dużego wsparcia rządu i lokalnych samorządów. Poza ulgami podatkowymi mogą oni liczyć na dofinansowanie zakupu reaktorów MOCVD do produkcji diod w wysokości często co najmniej 70% ceny, co przekłada się na kwotę około 1,5 mln dol. na jeden reaktor.

MT

Zobacz również