Intel i Samsung dystansują konkurentów na rynku półprzewodników

| Gospodarka Artykuły

Agresywne plany inwestycyjne ogłoszone w połowie stycznia przez Intela i Samsunga świadczą o tym, że dwaj najwięksi gracze na rynku półprzewodników dostrzegają możliwość powiększenia przewagi nad rywalami i w ten cel są gotowi zainwestować sporo pieniędzy, poinformowała firma badania rynku IC Insights. Z zapowiedzi inwestycyjnych koncernów wynika, że wydatki ich obu stanowić będą mniej więcej połowę wszystkich wydatków na inwestycje firm półprzewodnikowych na świecie w 2012 r.

Intel i Samsung dystansują konkurentów na rynku półprzewodników

Intel zamierza w tym roku wydać na inwestycje w sektorze półprzewodników 12,5 mld dol., a Samsung 12,2 mld dol. Według IC Insights każda z tych kwot będzie ponaddwukrotnie większa od nakładów inwestycyjnych trzeciego największego dostawcy układów, TSMC, który zainwestuje około 6 mld dol.

Analitycy przewidują, że wszystkie trzy firmy zaczynają coraz bardziej dominować w swoich obszarach specjalizacji, co sprawia, że mniejszym dostawcom coraz trudniej być konkurencyjnymi w opracowaniu nowych projektów czy na płaszczyźnie cenowej. Zdaniem IC Insights mniejsi dostawcy będą wypierani z rynku i coraz większy udział w wydatkach inwestycyjnych będzie należał do mniejszej liczby firm pozostających w grze. Od 2009 r. Intel, Samsung i TSMC stale zwiększają nakłady inwestycyjne.

Trzy firmy o największych nakładach
inwestycyjnych w mld dol. według IC Insights

IC Insights podsumował, że w 2010 r. TSMC podwoił środki lokowane w inwestycje w porównaniu do roku wcześniejszego, a Samsung je potroił. W 2011 r. Intel natomiast podwoił środki inwestowane w 2010 r. Według powyższych prognoz wszystkie trzy firmy zainwestują w tym roku 30,7 mld dol., prawie trzykrotnie więcej niż w kryzysowym roku 2009, wynika z raportu IC Insights.

Rynki bezprzewodowe

Wydatki Samsunga w segmencie układów logicznych w kwocie 6,5 mld dol. po raz pierwszy będą większe od środków wyasygnowanych na układy pamięci, na które firma chce przeznaczyć 5,7 mld dol. IC Insights odnotował, że Samsung zarezerwował dla siebie lukratywny biznes kontraktowej produkcji bazujących na ARM procesorów A4 i A5 dla Apple.

Samsung cały czas potrafi demonstrować, że ma w posiadaniu technologie i zaplecze produkcyjne niezbędne do wytwarzania kolejnej generacji procesorów Apple właśnie wtedy, kiedy firma z Cupertino ich potrzebuje.

Skoro Samsung wywiązuje się z zamówień, Apple nie ma potrzeby zmieniać dostawcy na TSMC, co wcześniej sugerował. Poza zleceniami od Apple, Samsung nieustannie rozwija produkcję procesorów ogólnego przeznaczenia w miarę wzrostu popytu na jego własne smartfony, tablety PC i inne urządzenia przenośne/multimedialne, podkreślił IC Insights. W 2011 r. Samsung okazał się największym na świecie dostawcą smartfonów na światowe rynki.

Przy sprzedaży 95 mln sztuk urządzeń wzrost sprzedaży smarfonów południowokoreańskiej firmy wyniósł 278%. W ten sposób Samsung minimalnie pokonał Apple, który dostarczył w ubiegłym roku 93 mln takich aparatów, o 96% więcej w skali roku. Z kolei sukcesem Intela, jaki otwiera przed nim nowe możliwości biznesowe, jest wejście z architekturą x86 na rynki urządzeń bezprzewodowych, zarezerwowanych do tej pory dla układów ARM.

Projekty procesorów Atom zaprojektowane pod kątem smartfonów i tabletów ostatnio kupili od Intela Lenovo, China Unicom i Motorola. Według IC Insights Intel jest obecnie na etapie uruchamiania trzech nowych fabryk procesorów, dwóch w USA w Chandler i Hillsboro oraz jednej w Irlandii. Również w kilku innych fabrykach firmy wkrótce ruszy produkcja układów w procesie technologicznym 22nm.

Marcin Tronowicz

Zobacz również