Ekspansja chińskich firm zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa

| Gospodarka Artykuły

Amerykańscy ustawodawcy starają się zablokować działalność chińskich producentów sprzętu sieciowego - firmy Huawei i ZTE. Komisja do spraw Wywiadu przy Izbie Reprezentantów stwierdziła w swoim raporcie, że amerykańscy operatorzy telekomunikacyjni nie powinni z tymi przedsiębiorstwami prowadzić interesów, gdyż wpływ chińskiego państwa na działalność tych firm jest dla Stanów Zjednoczonych zagrożeniem.

Ekspansja chińskich firm zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa

Raport jest wynikiem 11 miesięcy dochodzenia prowadzonego przez komisję w sprawie Huawei Technologies oraz jego mniejszego rywala - ZTE Corp. W raporcie stwierdza się, że Huawei i ZTE szybko stają się dominującymi graczami na globalnym rynku telekomunikacyjnym, a współczesna telekomunikacja umożliwia komputerową kontrolę przesyłowych sieci elektroenergetycznych, systemów bankowych, transportu gazu, ropy naftowej i wody, a także funkcjonowania kolei i żeglugi.

Przewodniczący komisji Mike Rogers, który jest byłym agentem FBI, na konferencji prasowej zorganizowanej po wydaniu raportu, poinformował o licznych doniesieniach przedsiębiorstw wykorzystujących sprzęt Huawei, dotyczących nieoczekiwanych zachowań urządzeń, w tym routerów wysyłających rzekomo do Chin duże pakiety danych. W jawnej części raportu nie przedstawiono na to żadnych poważnych dowodów, jednak jako obciążenie przewodniczący wskazał brak pełnej współpracy chińskich firm w trakcie dochodzenia.

Zastrzeżenia komisji dotyczą urządzeń, które pracują przy przetwarzaniu danych na dużą skalę. Wykonawcom państwowym i przedsiębiorcom z sektora prywatnego, z uwagi na ryzyko wystąpienia szpiegostwa, zalecono poszukiwanie innych dostawców sprzętu sieciowego. Ekspansja chińskich firm w tym zakresie jest zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Jednocześnie Mike Rogers stwierdził, że nie ma potrzeby unikania przenośnych urządzeń Huawei i ZTE, takich jak telefony komórkowe.

Huawei jest na świecie, po Ericssonie, drugim co do wielkości producentem routerów, przełączników i innych urządzeń telekomunikacyjnych, ZTE - piątym. Według przedstawiciela Huawei jedynym celem przedstawionego raportu jest utrudnienie chińskim firmom telekomunikacyjnym wejścia na rynek amerykański. Z kolei ZTE wystosowało do amerykańskiej komisji pismo, w którym stwierdza, że stanowczo nie zgadza się z oskarżeniami o podleganiu kontroli chińskiego rządu.

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż Huawei wyniosła w 2011 r. 1,3 mld dolarów. Stanowi to niewielki ułamek sprzedaży na świecie, która osiągnęła wartość 32,4 mld dolarów. Urządzenia przenośne stanowiły około trzy czwarte sprzedaży Huawei w USA. Sprzedaż firmy ZTE w zakresie urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w USA osiągnęła w 2011 r. niespełna 30 mln dolarów.

źródło: Reuters