Na bazie kesterytu powstaną nowe technologie i materiały dla fotowoltaiki

| Gospodarka Artykuły

Uruchomiony niedawno europejski projekt KESTCELLS zwiększa szanse na powstanie nowych materiałów dla branży fotowoltaicznej. Celem przedsięwzięcia, dysponującego budżetem ponad 3,7 mln euro, jest zbudowanie sieci do interdyscyplinarnego szkolenia naukowców w zakresie zaawansowanych, cienkowarstwowych technologii fotowoltaicznych oraz opracowanie nowych technologii.

Na bazie kesterytu powstaną nowe technologie i materiały dla fotowoltaiki

W ramach projektu KESTCELLS powstaną rozwiązania stanowiące alternatywę dla tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii. Wśród stawianych wymagań znajduje się opłacalność, wydajność, zrównoważenie i możliwość wdrożenia do masowej produkcji. Kluczem do spełnienia tych wymogów może być minerał o nazwie kesteryt.

Z ramienia Uniwersytetu w Luksemburgu pracami zespołu dokonującego analiz podstawowej fizyki półprzewodników powstających z nowych materiałów zarządzać będzie profesor Susanne Siebentritt, kierowniczka Pracowni Fotowoltaiki przy Jednostce Badań Fizycznych. - Będziemy opracowywać technologie PV na bazie kesterytu - minerału bogatego w miedź i cynk, aby sprostać wymogom opłacalności, wydajności i zrównoważenia na potrzeby masowej produkcji pożądanej w sektorze energii słonecznej - wyjaśnia prof. Siebentritt.

Nowe materiały na bazie kesterytu są atrakcyjne z względu na wysoki potencjał w zakresie niskokosztowych, cienkowarstwowych technologii fotowoltaicznych, ponieważ minerał ten składa się z powszechnie występujących i tanich pierwiastków. Podczas realizacji projektu KESTCELLS opracowane mają być również procesy odpowiadające wymogom wydajnościowym, które są konieczne dla wdrożeń w skali przemysłowej.

źródło: cordis.europa.eu