W łaziku Curiosity pracują detektory optyczne wyprodukowane przez Vigo System SA

| Gospodarka Artykuły

Na pokładzie łazika marsjańskiego Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe detektory podczerwieni, pozwalające zbadać widmo absorpcyjne, a przez to skład chemiczny napotkanych przez łazika materiałów. Jednym z dostawców tych spektrometrów jest Vigo System SA z Ożarowa Mazowieckiego, jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Firma ta specjalizuje się w wytwarzaniu niechłodzonych, fotonowych detektorów średniej i dalekiej podczerwieni, jakie znajdują zastosowanie w przemyśle, medycynie i technice wojskowej.

W łaziku Curiosity pracują detektory optyczne wyprodukowane przez Vigo System SA

Vigo System zajmuje się tą technologią i jej eksportem od lat 90. Oprócz detektorów podczerwieni Vigo System dostarcza szerokopasmowe wzmacniacze do detektorów oraz systemy podczerwieni o szerokim zastosowaniu, a także inne urządzenia optoelektroniczne, m.in. kompaktowe kamery termograficzne serii V-20.

- Od lat współpracujemy z największymi amerykańskimi uczelniami, m.in. MIT i Princeton University, ale także niemieckimi - Towarzystwem Maksa Plancka czy Instytutem Fraunhofera. My wysyłamy do nich nasze urządzenia, a oni przeprowadzają ich pomiary i odsyłają nam wyniki badań. Nasze detektory są obecnie niemal we wszystkich znaczących laboratoriach, np. w amerykańskim Los Alamos - powiedział wiceprezes Vigo System, dr inż. Adam Maciak.

Ożarowska firma zatrudnia obecnie 60 osób, głównie absolwentów fizyki technicznej z WAT oraz elektroniki z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy pracują w nowoczesnym zakładzie laboratoryjno-produkcyjnym położonym na terenie dawnej fabryki kabli w Ożarowie, w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Wisłosan. Vigo sprzedaje swoje produkty na całym świecie, ma przedstawicieli handlowych m.in. w USA, Chinach i Japonii.

Marcin Tronowicz
źródło: Uważam Rze, www.vigo.com.pl