wersja mobilna
Online: 679 Czwartek, 2017.10.19

Biznes

Europejski rynek dystrybucji półprzewodników skurczył się o 11%

poniedziałek, 25 marca 2013 11:39

W 2012 r. europejski rynek dystrybucji półprzewodników okazał się wymiernie mniejszy niż rok wcześniej. Obroty dystrybutorów skurczyły się o 10,8%, do 5,7 mld euro, poinformowała organizacja branżowa DMASS. Było to do przewidzenia dla obserwatorów branży, ponieważ rok 2011 cechowały rekordowe obroty firm. Mimo słabszego wyniku w roku ubiegłym, 2012 r. był drugim z rzędu najlepszym rokiem w historii dystrybucji półprzewodników. W 2012 r. słabiej niż rok wcześniej wypadły wszystkie kwartały, jednak najmniejszą różnicę w sprzedaży odnotowano w IV kwartale - według DMASS wyniosła ona "tylko" 6,4%.

Sytuacja na rynku w ujęciu regionalnym była inna niż w latach poprzednich. W okresie 2010-2011 obszarami stałego wzrostu były Niemcy oraz Europa Środkowa i Wschodnia (w tym Rosja), w roku ubiegłym rynek w Niemczech skurczył się o 16,2% do 1,85 mld euro, a jego udział w całym rynku europejskim zmalał z 34% do 31%. Powiększył się za to rynek dystrybucji półprzewodników w Rosji - o 16%. W całej Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż wzrosła o 8% i udział tego obszaru w całości rynku europejskiego wyniósł 16%.

Obroty dystrybutorów we Włoszech spadły w 2012 r. o 18,8% do 518 mln euro, w Wielkiej Brytanii zmalały o 8,8% do 486 mln euro, we Francji tak samo o 8,8% do 415 mln euro i w krajach nordyckich spadły o 17,4% do 567 mln euro. W Europie Środkowo-Wschodniej (łącznie z Rosją) sprzedaż dystrybutorów wzrosła do 834 mln euro. Także wzrost, o 11%, zanotowano w Izraelu.

Największy spadek obrotów odnotowały więc Włochy. Według DMASS było to skutkiem sytuacji makroekonomicznej i przemieszczenia się znacznej części produkcji na wschód. Z kolei słabość rynku w Niemczech można wiązać z nie najlepszą sytuacją w sektorze motoryzacyjnym, jak również z korektą poziomu zapasów po silnych wzrostach w latach 2010-2011.

Obroty na rynku dystrybucji w Europie w latach 2010 - 2012 w mln euro (źródło: DMASS)W podziale na poszczególne produkty i grupy, spadki najbardziej dały się odczuć w segmentach elementów dyskretnych, układów mocy, MOS Micro (układów logicznych związanych z mikrokomputerami) oraz standardowych układów logicznych i średnio wynosiły one od 15 do 20%, natomiast w grupach optoelektroniki, układów analogowych, pamięci i programowalnych obroty spadły o 4,3 do 9,9%. Dystrybutorzy zanotowali wzrost obrotów w skali roku jedynie dla czujników, LED-ów dużej mocy, układów pamięci NAND flash oraz DRAM. Według stowarzyszenia DMASS największymi grupami produktów pozostawały układy mocy, analogowe, MOS Micro i układy programowalne.

Także duzi dostawcy półprzewodników, Infineon i STMicro, nie mają wyjścia i muszą się dostosować się do nie najlepszej koniunktury gospodarczej na Starym Kontynencie. Mimo osiągniętego zysku za rok 2012 Infineon zapowiedział skrócenie godzin pracy części personelu oraz rezygnację z szeregu planowanych projektów. W 2012 r. firma wypracowała 427 mln euro zysku przy obrotach 3,9 mld euro. Na razie jednak tylko fabryka Infineona w Warstein dostosowuje produkcję - w zakresie wytwarzanych tam modułów dużej mocy - do obniżonego popytu.

STMicroelectronics z kolei ogłosił w grudniu, że zamierza się wycofać ze spółki joint-venture z Ericssonem. Głównie za sprawą właśnie ST-Ericssona francusko-włoska firma poniosła w ostatnim kw. ubiegłego roku stratę 428 mln dol. Ogólnie poziom obrotów firmy w IV kw. był stabilny - mimo trudnych warunków STMicro uzyskał 2,16 mld dol., nieznacznie mniej niż 2,19 mld dol. rok wcześniej.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

czwartek, 19 października 2017 13:55

Hywind Scotland, the first floating wind farm in the world, has started to deliver electricity to the Scottish grid. The 30MW wind farm, operated by Statoil in partnership with Masdar, is located 25 kilometers offshore Peterhead in Aberdeenshire, Scotland and will power approximately 20,000 households. “Hywind can be used for water depths up to 800 meters, thus opening up areas that so far have been inaccessible for offshore wind. The learnings from Hywind Scotland will pave the way for new global market opportunities for floating offshore wind energy. Through their government's support to develop the Hywind Scotland project, the UK and Scotland are now at the forefront of the development of this exciting new technology. Statoil looks forward to exploring the next steps for floating offshore wind,” says Irene Rummelhoff, Statoil.

więcej na: www.statoil.com