Po słabym 2012 r. rynek przekaźników czeka obecnie wzrost

| Gospodarka Artykuły

Po dwucyfrowym wzroście w latach 2010-2011 światowy rynek przekaźników elektromechanicznych i półprzewodnikowych skurczył się w roku ubiegłym o 3,6%, do 3,35 mld dolarów - wynika z raportu analitycznej firmy branżowej IMS Research. Tym samym doszło do pierwszego od 2009 r. spadku, kiedy obroty na rynku zmalały o ponad jedną czwartą. Pogorszenie w roku 2012 było jednak w swej skali i czasie trwania znacznie słabsze niż w 2009. W roku obecnym spodziewany jest powrót wzrostu na wszystkie główne rynki regionalne, w wyniku czego światowe obroty powiększą się o 5,2%, do 3,54 mld dolarów.

Po słabym 2012 r. rynek przekaźników czeka obecnie wzrost

Także na lata kolejne analitycy przewidują stabilny 2-3-procentowy wzrost w Europie i w obu Amerykach, oraz od 6 do 8% w rejonie Azji-Pacyfiku. W wyniku tej poprawy rynek przekaźników do 2017 r. ma osiągnąć wartość 4,5 mld dolarów.

Wzrosty i spadki na rynku przekaźników elektromechanicznych i półprzewodnikowych w ujęciu regionalnym według IHS

Wzrosty i spadki na rynku przekaźników elektromechanicznych i półprzewodnikowych w ujęciu regionalnym według IHS

W roku ubiegłym, według danych z raportu IMS, we wszystkich regionach geograficznych odnotowano spadki dla przekaźników w segmencie motoryzacyjnym i przemysłowym oraz przekaźników półprzewodnikowych i przeznaczonych do montowania na obwodach drukowanych. Największa, 6,2-procentowa redukcja dostaw miała miejsce w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), a spadek dla obszaru obu Ameryk wyniósł 2,9%. W rejonie Azji i Pacyfiku nastąpiło natomiast największe odwrócenie trendu - po dynamicznym 24-procentowym wzroście w 2011 r. odnotowano 2-procentowy spadek w roku ubiegłym. W 2011 r. azjatyccy producenci przekaźników osiągnęli wzrost sprzedaży o ponad 40%, wymiernie więcej niż w latach wcześniejszych, poinformował IHS. Hossa nie trwała długo i kolejny rok przyniósł ochłodzenie, szczególnie w Chinach. Świetnie prosperujące poprzednio firmy w 2012 r. sprzedawały nawet o 15% mniej tych elementów.