Od dzisiaj Polska bez naziemnej telewizji analogowej

| Gospodarka Artykuły

Całkowite wyłączenie sygnału telewizji analogowej oznacza, że programy telewizyjne emitowane drogą naziemną będzie można odbierać jedynie w sposób cyfrowy. Ostatni etap wyłączania nadajników analogowych obejmuje urządzenia w Jeleniej Górze, Leżajsku, Ostrołęce i Giżycku, skąd sygnał telewizyjny docierał do ponad 2 milionów mieszkańców. Sygnał cyfrowy umożliwia odbiór 22 programów nadawanych z trzech multipleksów.

Od dzisiaj Polska bez naziemnej telewizji analogowej

Ostatnie w Polsce przełączenie sygnału telewizyjnego obejmuje 220 gmin leżących na obszarze siedmiu województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i lubuskiego. Sygnał cyfrowy emituje 10 stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy. Przekazują one sygnał do miejsc, do których nie dociera sygnał główny z uwagi na ukształtowanie terenu.

Stacje doświetlające będą uruchamiane sukcesywnie w godzinach od 8 do 12. Z uwagi na wyłączenie nadajników analogowych o godz. 1 w nocy, przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego ze stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 11 godzin.

Do odbioru sygnału cyfrowego niezbędny jest zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 lub telewizor posiadający taki dekoder wbudowany. Multipleks cyfrowy jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwościowym. Na multipleksie w jednym paśmie częstotliwości można umieścić od siedmiu do ośmiu programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu. Więcej informacji udostępnia serwis cyfryzacja.gov.pl.

źródło: wnp.pl, PAP

Zobacz również