wersja mobilna
Online: 618 Niedziela, 2017.10.22

Biznes

Europejski rynek dystrybucji na minusie tylko w Niemczech i Wielkiej Brytanii

środa, 18 września 2013 12:22

Obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w II kw. były wyższe w skali roku o 2,6% i wyniosły 1,51 mld euro, poinformowało europejskie stowarzyszenie branżowe DMASS. Stowarzyszenie zapowiada przełamanie okresu 2-letnich spadków na kontynencie europejskim. W okresie kwiecień-czerwiec najwyższe kwartalne wzrosty obrotów notowane były we Włoszech i Europie Wschodniej, ale wzrost miał miejsce praktycznie na całym obszarze Europy, poza Niemcami i Wielką Brytanią. Pierwsze półrocze zakończyło się sprzedażą za kwotę 3 mld euro, co oznacza spadek o 1,4% w porównaniu do 2012 r.

Wyższe przychody dystrybutorów wynikają z tego, że od grudnia otrzymywali oni większą niż wcześniej ilość zamówień. DMASS przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem, ponieważ poziom nowych zamówień w I półroczu przewyższał poziom zrealizowanych zamówień tylko w niewielkim stopniu i trudno przesądzać o trwałości tej zmiany.

Wzrost w II kw. w Europie byłby wyższy, gdyby nie spadki w Wielkiej Brytanii - o 4,9% oraz szczególnie w Niemczech - o 2,8%. Obroty dystrybutorów komponentów elektronicznych w Niemczech łącznie wyniosły 462 mln euro, w Wielkiej Brytanii 122 mln euro. W Niemczech słaba koniunktura się więc utrzymuje, natomiast Włochy wzmacniają swoją pozycję jako drugi największy obszar dystrybucji półprzewodników w Europie, wynika z danych DMASS. Sprzedaż we Włoszech poprawiła się o 10,3% do 155 mln euro, na rynku francuskim wzrosła o 4,4% do 117 mln euro, w krajach nordyckich była większa o 11,2% i wyniosła 154 mln euro oraz w Europie Wschodniej przy wzroście 11-procentowym - 167 mln euro.

Dystrybutorzy z Anglii

Mimo słabości rynku brytyjskiego i niemieckiego, to właśnie z tych krajów wywodzą się nowocześni, duzi dystrybutorzy komponentów elektronicznych. Największe firmy dystrybucyjne w Europie to dwie firmy brytyjskie, Electrocomponents, właściciel marki RS Components, oraz Premier Farnell. W ubiegłym roku zajęły one odpowiednio 6 i 8 miejsca w sporządzonym przez serwis EBN światowym rankingu dystrybutorów, z obrotami rocznymi wynoszącymi odpowiednio 1,53 mld euro i 1,17 mld euro.

Obroty na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie w latach 2012-13 według DMASS, w mln euro

Obroty na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie w latach 2012-13 według DMASS, w mln euro

Electrocomponents z siedzibą w Oksfordzie oferuje komponenty elektroniczne, jak również produkty elektryczne i przemysłowe. Oksfordzka firma w swojej ofercie zgromadziła ponad 500 tysięcy podzespołów, z którymi dociera do ponad półtora mln klientów. Znana w Polsce pod marką RS Components, na świecie realizuje sprzedaż pod innymi nazwami, m.in. Radiospares, Radionics czy Allied Electronics.

Usytuowany w Londynie Premier Farnell poza dystrybucją oferuje także usługi projektowania. Ponad połowę produktów firma sprzedaje przez Internet. Premier Farnell jest właścicielem takich marek jak Akron Brass, CPC, Farnell-Newark, Premier Electronics i innych. Poza sprzedażą online oferuje sprzedaż katalogową, bezpośrednią, przez telefon, w punktach sprzedaży i w sieciach handlowych. Premier Farnell oferuje wsparcie w ponad 100 krajach, a działalność prowadzi w ponad dwudziestu.

Rutronik, Avnet i MSC

Do pierwszej dziesiątki największych dystrybutorów na świecie według EBN zalicza się także firma Rutronik. Ten niemiecki dystrybutor z roku na rok zwiększa tak zatrudnienie, jak i poziom przychodów. Rutronik obecnie zatrudnia 1300 pracowników i poza dystrybucją komponentów zapewnia klientom gotowe rozwiązania, dogodne modele zaopatrzenia i wsparcie techniczne. Dystrybutor ma ponad 35-letnie doświadczenie i jest szczególnie aktywny w takich obszarach jak oświetlenie LED, energia odnawialna czy inteligentne opomiarowanie.

Na niemieckim rynku dystrybucji doszło ostatnio także do transakcji kapitałowej. Globalny gigant sprzedaży półprzewodników - Avnet - ogłosił w lipcu przejęcie dystrybutora komponentów elektronicznych MSC Investoren GmbH, firmy o rocznych przychodach ponad 340 mln euro w 2012 r. Poza dystrybucją MSC jest także dostawcą technologii przetwarzania embedded i systemów wyświetlaczy. Przejęcie wzmocni portfolio oferowanych przez Avnet produktów w obszarach mikrokontrolerów, układów pamięci, logiki programowalnej, optoelektroniki i LED.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

niedziela, 22 października 2017 11:59

Taiwan-based LED firms, in view of tight supply of AMOLED smartphone panels and increasing competition in the LED backlighting segment from China-based makers, are ready adopt mini LEDs for TV and smartphone backlighting applications and fine pixel pitch displays, according to industry sources. With sizes of about 100 micrometers, mini LED chip poduction does not need mass transfer, a technological bottleneck for micro LEDs, the sources said. To cope with tight supply of AMOLED panels, Android smartphone vendors, especially China-based ones, are looking to adopt mini LEDs for backlighting to boost competitiveness against AMOLED-equipped devices, the sources noted.

więcej na: www.digitimes.com