Sprawność baterii słonecznych coraz bliżej 50%

| Gospodarka Artykuły

Instytut Fraunhofera, Soitec, CEA-Leti i Helmholtz Center Berlin wspólnie powiadomiły o osiągnięciu nowego rekordu świata w konwersji energii słonecznej na elektryczną. 44,7-procentowa wydajność została uzyskana dzięki nowatorskiej strukturze ogniwa solarnego zbudowanego z czterech subogniw, przy wystawieniu na światło o intensywności 297 razy większej od światła słonecznego. Oznacza to, że 44,7% widma elektromagnetycznego od ultrafioletu do podczerwieni zostaje przekształcane na energię elektryczną. W maju br. konsorcjum ogłosiło poprzedni rekord efektywności ogniwa 43,6%.

Sprawność baterii słonecznych coraz bliżej 50%
Komórka solarna, która umożliwiła osiągnięcie rekordowej wydajności - fot. Instytut Fraunhofera

Komórka solarna, która umożliwiła osiągnięcie rekordowej wydajności - fot. Instytut Fraunhofera

Przełomowe ogniwa opierają się na technologii CPV (concentrator photovoltaics), w której uzyskuje się ponad dwukrotnie większą sprawność w porównaniu do konwencjonalnych baterii słonecznych. W CPV promieniowanie elektromagnetyczne jest skupiane za pomocą przyrządów optycznych, np. soczewek lub luster, na absorberze ogniwa. Jego struktura bazuje na technologii ogniw wielozłączowych III-V, ze względu na zastosowane w nich warstw pierwiastków z grup III i V układu okresowego jedna na drugiej. Pojedyncze subogniwa wchłaniają promieniowanie o różnej długości fali.

Instytut Fraunhofera - oddział Systemów Energii Solarnej o zatrudnieniu 1300 osób - zajmuje się promocją zrównoważonych i przyjaznych środowisku systemów pozyskiwania energii. W Instytucie opracowywane są materiały, komponenty, systemy i procesy z obszarów związanych z fotowoltaiką i energią odnawialną. Soitec jest z kolei firmą produkującą półprzewodniki dla energetyki i mikroelektroniki. Swoje centra badawczo-rozwojowe ma we Francji, Niemczech, Singapurze i w Stanach Zjednoczonych.

źródło: Soitec
zdjęcie główne: Solar Tribune