Tworzywa zdolne do samonaprawy zwiększą trwałość baterii litowo-jonowych

| Gospodarka Artykuły

Samoregenerujący się elastomer termoplastyczny opracowali hiszpańscy naukowcy z CIDETEC Centre for Electrochemical Technologies. Może on znaleźć zastosowanie w plastikowych produktach powszechnego użytku poprawiając ich bezpieczeństwo i odporność na zużycie. Podobne rozwiązanie opracował zespół naukowców ze Stanford University i pekińskiego Tsinghua University. Badano tu trwałość baterii litowo-jonowych, które z każdym ładowaniem tracą żywotność. Polimer wywołał naprawianie pękających przy ładowaniu i rozładowywaniu wiązań chemicznych.

Tworzywa zdolne do samonaprawy zwiększą trwałość baterii litowo-jonowych

Rozwiązanie z zastosowaniem samoregenerującego się materiału nie jest doskonałe, ale pięciokrotnie zwiększyło żywotność baterii. Jeśli uda się je ulepszyć i wdrożyć komercyjnie, zniknie problem dość częstych wymian baterii w urządzeniach elektronicznych. Żywotność akumulatorów przedłużano wcześniej wprowadzając do katody krzem. Jednak podczas cyklów ładowania i rozładowywania materiał zaczynał ulegać rozpadowi.

Samonaprawa opracowanego tworzywa przypomina klejenie lub uszczelnianie. Polimer dokonuje regeneracji uszkodzonych wiązań w ciągu kilku godzin. Takie działanie nie jest nowością, jednak do tej pory wymagało zastosowania impulsu elektrycznego, ciepła lub światła - czyli dodatkowych kosztów. Obecne osiągnięcia naukowców pozwalają wyeliminować te czynniki - polimery regenerują się w temperaturze pokojowej.

źródło: wnp.pl

Zobacz również