Nokia - potentat komórkowy zmienia strategię

| Gospodarka Artykuły

Firma Nokia przestaje rozwijać układy scalone do własnych telefonów komórkowych i zamiast nich planuje wykorzystywać więcej gotowych elementów półprzewodnikowych pochodzących od dostawców zewnętrznych. Fiński potentat telekomunikacyjny poinformował, że chce się skupić na podstawowych działaniach, takich jak oprogramowanie oraz na technologiach modemowych. W związku z nową strategią Nokia ogłosiła zamiar pogłębienia współpracy ze swoim długoletnim partnerem biznesowym, firmą STMicroelectronics.

Nokia - potentat komórkowy zmienia strategię

W zakres współpracy wchodzi licencjonowanie i produkowanie zintegrowanych układów scalonych oraz nowoczesnych technologii dla telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G) oraz jej przyszłych wersji, mających w zamierzeniu integrować teleinformatyczne, radiowe i telewizyjne systemy komunikacyjne. Spółka planuje transfer środków do STMicroelectronics, co pozwoli tej drugiej na projektowanie i wytwarzanie układów 3G bazujących na technologiach Nokii w zakresie modemów, technologii zarządzania energią i układów komunikacji radiowej. Według firmy, zmiana strategii będzie sprzyjać globalnej rywalizacji w przemyśle układów elektronicznych.

Zgodnie z obustronnym porozumieniem, STMicroelectronics przejmie od Nokii dział układów scalonych 3G wraz z 200 pracownikami w Finlandii i Wielkiej Brytanii. Obecnie trwają w tej sprawie konsultacje z personelem, co wymagane jest przez lokalne przepisy. Tymczasem finalizacji transakcji należy spodziewać się w końcu 2007 roku. Nokia już przekazała STMicroelectronics kompletny projekt układu wykorzystującego szybką transmisję pakietową HSPA (High Speed Packet Access) dla telefonii 3G.

Kierownictwo Nokii podaje, że mimo zmiany strategii, Infineon Technologies i Texas Instruments wciąż będą pełniły ważną rolę jako dostawcy układów scalonych dla telefonów GSM. Nokia poinformowała także, że zawarła umowę z firmą Broadcom na dostawę układów dla telefonów zgodnych z technologią EDGE (Enhanced Data for Global Evolution), wykorzystywaną do przesyłania danych w sieciach GSM, która charakteryzuje się trzykrotnie większą przepustowość niż GPRS (General Packet Radio Service).

Według prognoz iSuppli, w segmencie rynku telefonów komórkowych EDGE oczekiwany jest wzrost sprzedaży z 245 mln urządzeń w 2007 roku do 408 mln w roku 2009.

Umowa z Broadcom jest pierwszą transakcją dotyczącą procesora multimedialnego BCM21331 dla telefonów EDGE, zaprojektowanego w technologii 65nm, który został przedstawiony w lutym tego roku na kongresie 3GSM w Barcelonie.

Producent telefonów komórkowych przedstawił także szczegóły dotyczące działań, którymi chce się obecnie zająć. Zamierza m.in. rozwijać projekty związane z bezprzewodowym przesyłem danych (Wideband Code Division Multiple Access) w sieciach 3G. Planuje również udzielić licencji na tę technologię producentom układów scalonych, którzy wykorzystają ją w chipsetach produkowanych dla Nokii oraz przeznaczonych do sprzedaży innym firmom. Według przedstawicieli Nokii, ruch ten pozwoli skoncentrować się na rozwijaniu kluczowych technologii w dziedzinie telefonii. Firma liczy także na wzrost efektywności badawczo-rozwojowej i sprawniejsze działanie na szybko zmieniającym się rynku telekomunikacyjnym. Poinformowała również, że nie planuje przeniesienia technologii modemowych oraz oprogramowania komunikacyjnego do podmiotów trzecich, ponieważ z tymi dziedzinami związana jest jej długoterminowa strategia biznesowa. Jednakże zamierza zaoferować rozwijane przez siebie modemy oraz oprogramowanie innym firmom, co będzie miało wpływ na rozpowszechnienie na rynku nowych produktów Nokii.

Grzegorz Michałowski