wersja mobilna
Online: 686 Wtorek, 2017.06.27

Biznes

Intel wprowadza MXC - nowy standard przesyłania danych

środa, 30 kwietnia 2014 12:20

Podczas Konferencji na temat Komunikacji Optycznej (OFC), która odbyła się w marcu w Kalifornii, Intel oraz m.in. Mellanox Technologies ogłosili, że dążą do ustanowienia nowego standardu dla komunikacyjnych sieci optycznych. Firmy te chcą usprawnić przepływ ogromnych ilości informacji przez internetowe centra danych (IDC) oraz sieci operatorów. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Intela w trakcie konferencji, optyczne kable i złącza wykonane według standardu MXC wprowadzą na rynek firmy Corning, US Conec, TE Connectivity oraz Molex.

Kabel optyczny wykonany w standardzie MXC składa się z 64 włókien, po 32 do przesyłania i odbioru danych, o przepustowości 25 Gbit/s każde, a więc o łącznej zawrotnej przepustowości do 800 Gbit/s w jedną stronę. Kabel może mieć długość do 300 m, jest cieńszy i bardziej wytrzymały w porównaniu do kabli miedzianych powszechnie stosowanych obecnie w centrach danych.

Intel zamierza wykorzystywać MXC w produktach opartych na własnej technologii krzemowej fotoniki (silicon photonics) wewnątrz serwerów rackowych i switchy w centrach danych. Obecnie Corning wykonuje produkcję próbną zespołów kabli MXC, przygotowując się do rozpoczęcia produkcji seryjnej jesienią. Corning i inne firmy będą się zaopatrywać w podzespoły do komunikacji wykonane w tym standardzie, wraz z programem certyfikacji u US Connec, jednego z głównych dostawców technologii MXC. Wsparcie dla MCX zapowiedział odpowiedzialny za centra danych manager Microsoftu, a także przedstawiciele firm Altera, Hisense czy Huawei.

Technologię kabli MXC i fotoniki krzemowej Intel zademonstrował już we wrześniu ubiegłego roku. Zgodnie z założeniami MXC to technologia komunikacji optycznej, w oparciu o którą budowane będą centra danych w niedalekiej przyszłości. Poza zwiększoną prędkością transmisji, pozwoli ona obniżyć koszt funkcjonowania sieci komputerowych, a 300-metrowa długość kabli umożliwi łączenie ze sobą serwerów w nawet największych centrach danych. Intel i firmy związane z tymi rozwiązaniami mają nadzieję, że centra danych wkrótce zaczną powszechnie przechodzić na nową technologię kabli optycznych.

Wzrost sprzedaży urządzeń do sieci optycznych w USA w poszczególnych kwartałach, źródło: Infonetics Research

Podobne rozwiązania, choć w innej wersji, przedstawił Mellanox Technologies, dostawca technologii sieciowej. Zawarł on ze startupem Ranovus umowę z udziałem wielu producentów na wytwarzanie 100-gigabitowych interkonektów WDM o długości do 2 km. Przy multipleksowaniu z podziałem długości fali (WDM) stosowane mogą być lasery 1550 nm.

Tak jak w standardzie MXC, również kabel Mellanoksa składa się włókien o przepustowości 25 Gbit/s bazujących na pojedynczej parze włókien jednomodowych. W kablu Mellanoksa znajdują się jednak tylko z cztery takie światłowody, co umożliwia transmisję z prędkością 100 Gbit/s. Rozwiązanie to można rozszerzać do 400 Gbit/s i więcej. Według przedstawicieli firm nowa technologia pozwoli na 4- do 7-krotną redukcję kosztów w centrach danych w porównaniu do światłowodów wykonanych z tradycyjnych włókien wielomodowych.

Jeszcze inne podejście do usprawnienia sieci optycznych zaproponowała firma Vello Systems ogłaszając w marcu projekt Open Source Optical (OSO) Forum. Skupiona wokół projektu grupa wspiera otwarte oprogramowanie standardu OpenFlow 1.4 sieci konfigurowanych programowo (SDN). Na razie wśród członków OSO znalazły się firmy Accelink, Coadna, CrossFiber, On-Net, PacketLight and Pacnet.

MT

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

World News 24h

wtorek, 27 czerwca 2017 18:08

Shares of Taiwan-based manufacturing giant Hon Hai Precision Industry Co. hit a new high in more than six years on Monday, as foreign brokerages issued upbeat reports, urging investors to buy into the stock amid the manufacturer's efforts in business transformation, dealers said. With its share price hitting an intraday high of NT$121.00 (US$3.99), a new high since Feb. 9, 2011, when Hon Hai shares closed at NT$120.00, market capitalization of the stock breached NT$2.09 trillion in the Monday morning session.

więcej na: focustaiwan.tw