wersja mobilna
Online: 725 Czwartek, 2017.06.29

Biznes

Czy zbliża się eksodus fabryk Intela?

poniedziałek, 21 stycznia 2008 01:00

Mimo, że nic nie zapowiadało takich zmian półprzewodnikowy gigant rynku elektroniki - firma Intel zamierza wydać 2,5 miliarda USD na budowę w Chinach fabryki korzystającej z dużych 30-calowych płytek podłożowych, na których wytwarzane będą układy w technologii 90nm. Będzie to pierwsza azjatycka fabryka Intela, w której wytwarzane będą struktury półprzewodnikowe.

Można się teraz zastanawiać, ilu jeszcze producentów układów scalonych wejdzie za Intelem do Chin i jakie to będzie miało znaczenie dla słabnącego amerykańskiego i europejskiego przemysłu półprzewodnikowego.

Nie jest tajemnicą, że Chiny są w czołówce pod względem wzrostu rynkowego i innowacyjności, a chiński rynek ma dla Intela wielkie znaczenie. Chiny są największym azjatyckim, a dla Intela co wielkości - drugim, rynkiem nabywców komputerów i telefonów komórkowych. Rosnąca chińska klasa średnia zachłysnęła się gadżetami elektroniki konsumenckiej. W miarę upływu lat Chiny przestają być jednak tradycyjnym krajem rozwijającym się. Oprócz niewyczerpanego źródła taniej siły roboczej do prac najprostszych, mają też wielu inteligentnych i bardzo ambitnych ludzi. Jeśli dodać do tego starania rządu do zwiększania innowacyjności państwa i chęć przyciągnięcia przedsiębiorców zagranicznych, to kraj ten staje się to dla Intela atrakcyjny.

Intel uosabia dziś przyszłe miejsce Ameryki w wytwarzaniu układów półprzewodnikowych. Przywództwo technologiczne USA nie może już polegać tylko na wielkich zakładach wytwórczych. Produkcja układów scalonych powoli migruje z USA oraz Europy i proces ten będzie trwał nadal. Z pośród trzech fabryk, które Intel buduje lub zamierza budować, dwie znajdują się poza USA - w Izraelu i w Chinach.

W ciągu następnych pięciu lat prawdopodobnie swoje fabryki wybudują w Chinach kolejni zagraniczni producenci układów scalonych. Siłę przemysłu półprzewodnikowego w tym kraju tworzą głównie fabryki zagraniczne, a znaczenie lokalnych firm, takich jak Semiconductor Manufacturing International Corp. (SIMIC), czy Hua Hong NEC, jest małe.

Prognozy liczbowe

Przewiduje się, że w roku 2011 udział Chin w światowej produkcji układów półprzewodnikowych wyniesie około 3%, wobec 1,5% w 2006. Na dłuższą metę atrakcyjność Chin jako centrum produkcyjnego będzie stale rosła. Jeżeli w Dalian, mieście w północno wschodnich Chinach, gdzie powstanie Fab 68 Intela, wszystko potoczy się pomyślnie, to z pewnością firma zbuduje tam więcej fabryk, zwiększając opłacalność całego przedsięwzięcia.

Oprócz Intela fabryki korzystające z 30-centymetrowych płytek budują w Chinach także wspólnie Hynix Semiconductor i STMicroelectronics. Również Spansion zamierza umieścić w tym kraju fabrykę, a dla planowanej joint venture Intela z Micronem w zakresie pamięci Flash ta lokalizacja też, być może, jest rozważana.

Intel spodziewa się, że Fab 68 będzie w najbliższym czasie jego najtańszą inwestycją. Po raz pierwszy Intel nie będzie dokonywać rozruchu fabryki metodą dokładnego kopiowania, z użyciem identycznych narzędzi i receptur procesowych, dla szybkiego osiągnięcia maksymalnych wyników. Dotąd była to podstawowa zasada firmy. Tym razem będzie się eksperymentować z „nową technologią” w celu obniżenia kosztów. Pewna liczba inżynierów nadzoru przyjedzie z USA, ale nie na taką skalę jak w Hynix-ST Semiconductor w Wuxi w Chinach. Zakład ten jest jednym z najszybciej uruchomionych, ale to tylko dlatego, że Hynix sprowadził 500 inżynierów z Korei Południowej.

Inną istotną kwestią związaną z budową chińskiego zakładu jest transfer technologii. To właśnie ze względu na prawo Stanów Zjednoczonych Intel zdecydował się na wykorzystanie technologii 90nm, która nie jest obecnie najnowszą z dostępnych. Władze amerykańskie udzieliły bowiem firmie zgody na tę transakcję za zobowiązanie zastosowania technologii starszej o kilka generacji od najnowszej. Zgoda dotyczy procesu 90nm i wyposażenia fabryki w urządzenia produkcji amerykańskich firm Applied Materials Inc. i Varian Inc. W 2010 w Chinach będzie wykorzystywany już proces 65nm, ale wtedy w innych zakładach Intela stosowane będą technologie 32nm, a testowane 22nm. Zatem o ile fabryka Intela w Chinach to punkt dla Chińczyków, nie oznacza to rozluźnienia amerykańskiej polityki w eksporcie technologicznym.

Krzysztof Pochwalski

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

World News 24h

środa, 28 czerwca 2017 20:02

Fujitsu Laboratories Ltd. announces the development of virtual machine control technology that improves server rack mounting density for each datacenter rack. Currently, in datacenters, the number of servers mounted to a rack is limited by the total rated electrical power of the servers, which must be less than the power supply of the rack. Now, in order to increase server mounting density, Fujitsu Laboratories has developed technology that enables efficient server placement by setting up a partition made up of backup servers in the datacenter, and migrating VMs to the backup partition based on the physical distribution and power consumption of the virtual machines.

więcej na: www.fujitsu.com