Powstanie Polska Agencja Kosmiczna

| Gospodarka Artykuły

Polska Agencja Kosmiczna - POLSA (Polish Space Agency) - ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Polskie firmy będą mogły łatwiej pozyskać środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej Sejm uchwalił niemal jednogłośnie - za ustawą było 434 posłów, przeciw głosowało 3, a wstrzymał się tylko 1. Polska może specjalizować się w budowie małych satelitów, misjach eksploracyjnych oraz instrumentach do obserwacji Ziemi.

Powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Polska jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wpłaca do niej kilkadziesiąt milionów euro rocznie. Mimo to, polski sektor kosmiczny w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. W latach 2007-2012 polskie podmioty złożyły do ESA ponad 130 wniosków. Udało się zrealizować 45 projektów o łącznym budżecie 11,5 mln euro.

POLSA ma koordynować działania sektora, które rozproszone są między różne instytucje i resorty, identyfikować interesujące i ważne zastosowania, a także tworzyć własne laboratoria. Koszty funkcjonowania agencji oszacowano na 5-10 mln zł rocznie.

Do końca 2017 r. Polska ma w agencji europejskiej działać na specjalnych warunkach, dzięki czemu składane wnioski będą oceniane wg bardziej preferencyjnych zasad niż pochodzące z innych krajów ESA. Przez 5 pierwszych lat członkostwa Polski w ESA 45% rocznej składki, wynoszącej ok. 20 mln euro, wraca do Polski w ramach projektów realizowanych przez nasze firmy. Później, dzięki Polskiej Agencji Kosmicznej, odzyskiwanie części tych środków ma być łatwiejsze.

Zgodnie z ustawą uchwaloną w piątek 25 czerwca 2014 r. siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej znajdzie się w Warszawie, a jej prezesa powoływać będzie premier spośród osób wyłonionych w drodze konkursu. Konkurs taki organizować będzie Rada Agencji, w skład której wejdzie dziewięciu przedstawicieli administracji rządowej oraz po czterech przedstawicieli nauki i przemysłu.

źródło: ekonomia.rp.pl