Wrocławski łazik zwyciężył w zawodach European Rover Challenge

| Gospodarka Artykuły

W rozgrywanych po raz pierwszy międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge zwyciężył zespół z Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio. Laureaci otrzymali m.in. czek na tysiąc dolarów. Trwające dwa dni zawody odbyły się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Rywalizowało w nim dziesięć drużyn z Polski, Egiptu, Indii i Kolumbii. Drugie miejsce zajęła drużyna "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej a na pozycji trzeciej znalazł się zespół z Uniwersytetu Kairskiego "Lunar and Mars Rover Team".

Wrocławski łazik zwyciężył w zawodach European Rover Challenge

W Stanach Zjednoczonych takie zawody są corocznym rytuałem. Na pustynię w stanie Utah zjeżdżają studenckie drużyny z całego świata, których łaziki rywalizują w zawodach University Rover Challenge. W Europie zawody łazików marsjańskich przeprowadzono po raz pierwszy.

Startujących drużyn miało być 17, jednak z powodów wizowych nie wszystkie dojechały. W rezultacie większość drużyn stanowili Polacy a zespoły zagraniczne były tylko trzy - z Kolumbii, Indii i Egiptu. Członkowie drużyn w czasie wykonywania zadań nie widzą swoich łazików i sterują nimi zdalnie. Na pojazdach zainstalowane są kamery, dzięki którym zawodnicy mogą wszystko widzieć i odpowiednio nimi kierować.

Konkurs European Rover Challenge jest europejską wersją prestiżowych zawodów University Rover Challenge. Od dwóch lat pierwsze miejsca w tym konkursie zajmuje drużyna z Politechniki Białostockiej z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. Studenci z Białegostoku wygrali zawody również w 2011 roku z łazikiem Magma 2. Tegoroczni zwycięzcy również mają sporo doświadczenia - w konkursach łazików marsjańskich startowali już czterokrotnie.

Kolejna edycja European Rover Challenge również odbędzie się w Polsce, w tym samym miejscu. Organizatorem wydarzenia będzie Mars Society Polska we współpracy z agencją Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również