Polski Holding Obronny będzie współpracował z Uniwersytetem Śląskim

| Gospodarka Artykuły

Podczas MSPO 2014 w Kielcach Uniwersytet Śląski i Polski Holding Obronny podpisały list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii dla wojska. Uczelnia ma także wspierać przemysł w rozwoju tych technologii w kierunku codziennych zastosowań cywilnych. Obie strony porozumienia podkreślają, że będą koncentrować się nie tylko na zastosowaniu militarnym, ale właśnie na tzw. "dual use", czyli podwójnym zastosowaniu opracowanych rozwiązań.

Polski Holding Obronny będzie współpracował z Uniwersytetem Śląskim

- Chcemy wykorzystać potencjał uczelni do konstruowania jak najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości mają służyć opracowaniu dla polskich sił zbrojnych wysoce zaawansowanego sprzętu - podkreślał Marcin Idzik, prezes zarządu Polskiego Holdingu Obronnego.

- Procesy badawcze, które nasze uczelnie realizują, mają szanse wygenerowania nie tylko produktu innowacyjnego, ale także produktu podwójnego zastosowania. Mam tu na myśli cywilne zastosowanie. Kto lepiej niż uczelnia cywilna jest w stanie to zrealizować? - dodał Marcin Idzik.

Z punktu widzenia Uniwersytetu Śląskiego współpraca będzie polegać nie tylko na wykonywaniu zleceń przemysłu zbrojeniowego, ale także na realizacji potrzeb, których aktualnie ani Polski Holding Obronny, ani uczelnia jeszcze nie dostrzegają. W praktyce możliwości współpracy mogą być nieograniczone. Na rzecz wojska mogą pracować zarówno twórcy nowych materiałów, z których powstawać będzie wyposażenie dla armii, jak również specjaliści od analiz.

- Tylko od nas będzie zależało, jak możemy to wykorzystać. Od nawigacji kosmicznej po nanotechnologię, od elementów radarowych systemów wizyjnych, po np. wnioskowanie na polu walki w przypadku nie do końca konkretnej informacji, a więc rozumowanie na zbiorach rozmytych - wyjaśniał prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Nie tylko umowa Polskiego Holdingu Obronnego z Uniwersytetem Śląskim jest porozumieniem między nauką a przemysłem zbrojeniowym. Podobną współpracę nawiązała już m.in. Politechnika Warszawska i Śląska oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

źródło: Polski Holding Obronny

Zobacz również