wersja mobilna
Online: 597 Czwartek, 2017.03.30

Biznes

W Stanach Zjednoczonych rośnie zaangażowanie inwestorów wysokiego ryzyka

poniedziałek, 23 lutego 2015 11:29

Inwestycje firm typu venture capital w Stanach Zjednoczonych rosną ostatnio zarówno pod względem liczby aktywnych funduszy kapitałowych, jak i kwot inwestowanych w nowe firmy, wynika z indeksu giełdowego Dow Jones opublikowanego w styczniu. W IV kw. ubiegłego roku 85 funduszy VC zebrało 8,1 mld dolarów, o 25% więcej w ujęciu kwartalnym. W całym 2014 r. fundusze VC zebrały około 33 mld dolarów - o 63% więcej w skali roku, o 27% wyższa też była liczba samych funduszy. Nowym firmom technologicznym przybywa również kapitału w wyniku debiutów giełdowych oraz dzięki fuzjom i przejęciom.

Wartość fuzji i przejęć firm wspieranych przez rodzime fundusze VC wzrosła w IV kw. do 32 mld dolarów, o 60% kwartalnie. W całym 2014 r. na rynku amerykańskim doszło do największej liczby debiutów giełdowych wspieranych przez inwestorów VC od roku 2000. Łącznie 105 firm zdołało zebrać 9,2 mld dolarów.

W ostatnim kw. roku największa część inwestycji przypadła na sektor usług konsumenckich, w tym dostawy usług informacyjnych, podróże i rozrywkę oraz sprzedawców detalicznych. Aktywne na tych rynkach nowe firmy przyciągnęły łącznie 27% całości zainwestowanych środków. W obrębie sektora IT zawarto o 86 umów finansowania więcej niż w sektorze konsumenckim - fundusze płynące do sektora IT były wyższe o 52% w skali kwartału i o 13% w skali roku. Na ten drugi największy obszar zainteresowania inwestorów wysokiego ryzyka przypadło 24% wszystkich inwestycji. Sektor medyczny zgromadził 18% środków.

Największą pulę środków z kapitału VC w IV kw. zdobył twórca aplikacji na przejazdy taxi Uber, gromadząc od 4 dużych inwestorów 1,2 mld dolarów. Drugi największy startup Magic Leap - specjalista od komputerowej technologii rozszerzonej rzeczywistości - otrzymał 542 mln dolarów. Tuż za nim znalazł się Snapchat, deweloper aplikacji sieci społecznościowej, z sumą 476 mln dolarów. Najbardziej aktywnym z inwestorów VC na rynku amerykańskim okazał się New Enterprise Associates, firma m.in. współfinansująca Ubera.

VC poza USA
Kapitał wysokiego ryzyka inwestowany w nowe firmy w ujęciu kwartalnym (źródło: Dow Jones, kwoty w mld dolarów)

Kapitał wysokiego ryzyka inwestowany w nowe firmy w ujęciu kwartalnym (źródło: Dow Jones, kwoty w mld dolarów)

Skala aktywności funduszy VC poza Stanami Zjednoczonymi przebiega różnie w zależności od części świata. Na Tajwanie wiele lat temu znaczne inwestycje technologiczne sprawiły, że powstały prawdziwe giganty elektroniczne - TSMC, UMC, Foxconn. Dziś są też tam nowe firmy wytwarzające np. drukarki 3D. Jednak według organizacji branżowej Taiwan Venture Capital Association suma kapitału przeznaczonego na inwestycje w tym kraju obecnie szybko maleje. Aktywny kapitał wysokiego ryzyka na Tajwanie wynosi 4,8 mld dolarów, z czego 1,3 mld w gotówce lub gotowych do spieniężenia papierach wartościowych, podczas gdy w roku 2000 łączny kapitał opiewał na 7,8 mld dolarów.

Przyczyny tej sytuacji są różne. Jedna z nich to zaistniała zmiana struktury branży technologicznej. Obecnie młodzi Tajwańczycy chętniej niż o zakładaniu nowatorskich firm skupionych wokół idei i projektów myślą o karierze w pracy za biurkiem, przez co kapitał VC nie jest tam już w tak dużym jak wcześniej stopniu potrzebny. Inną przyczyną jest odpływanie tajwańskiego kapitału wysokiego ryzyka do Chin - w poszukiwaniu talentów, niższych kosztów działalności, okazji do zarobku na bardziej dynamicznym rynku.

Odwrotna niż na Tajwanie sytuacja panuje w gospodarczo i kulturowo odmiennym Izraelu, bardziej przypominając to co dzieje się w USA. W pierwszej połowie 2014 r. izraelskie firmy technologiczne zebrały z kapitału wysokiego ryzyka 1,6 mld dolarów, o 81% więcej w skali roku. Pierwsze 6 miesięcy ubiegłego roku stało się rekordowym pod tym względem okresem dla branży w tym kraju. W opinii konsultantów KPMG, w przeszłości fundusze VC uznawały fuzje i przejęcia za najlepszą okazję do pomnażania obrotów, obecnie za skuteczniejszą formę inwestycji uznają emisję akcji i debiut giełdowy. W 2013 r. nowe firmy technologiczne w Izraelu zebrały 2,3 mld dolarów z kapitału VC, największą kwotę w okresie poprzedzającej dekady.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

środa, 29 marca 2017 19:56

Apple Inc has removed three Taiwanese companies, including leading flat-panel maker AU Optronics Corp, from a list of its biggest suppliers, but added US semiconductor manufacturer Microchip Technology and two other firms. Taiwan’s leading plastic molding manufacturer, Coxon Precise Industrial Co Ltd, and notebook hinge maker Jarllytec Co Ltd were the other two Taiwanese companies removed from the list, Apple’s annual Supplier Responsibility Report showed

więcej na: www.taipeitimes.com