wersja mobilna
Online: 562 Niedziela, 2017.04.30

Biznes

Wpływ multimediów na rynek układów scalonych

piątek, 11 kwietnia 2008 15:21

We wstępnych szacunkach podsumowujących światowy rynek układów scalonych w 2007 roku wyraźnie widać zmiany, jakie nastąpiły w wyniku wzrostu popularności nowoczesnych urządzeń multimedialnych. O ile liderem w produkcji półprzewodników pozostaje Intel, znacznie wzrosło znaczenie firm, które koncentrują się na wytwarzaniu podzespołów do systemów kina domowego i gier wideo.

Z analiz firmy iSuppli wynika, że średni wzrost na rynku półprzewodników wyniósł około 4,1%, przy czym w grupie 20 największych producentów osiągnął on wartość o 1% wyższą.

Zestawieniu przewodzi Intel, którego sprzedaż wzrosła o 7,7% niemal do 34 mld dol., co odpowiada około 12,5% całego rynku. Na drugim miejscu znalazł się Samsung, którego pozycja jest stabilna. Firma odnotowała jedynie 1,5-procentowy wzrost, co wynika z pewnego nasycenia rynku pamięci, których Samsung jest głównym producentem. Na trzecim miejscu ulokowała się Toshiba, która nieznacznie wyprzedziła Texas Instruments. Ta zamiana miejsc wynika z wspomnianego wcześniej dużego wzrostu w segmencie podzespołów do urządzeń multimedialnych oraz z wycofywania się TI z niektórych obszarów produkcji.

Konkurencja

Rok 2007 był dla Intela całkiem dobry. Po niezbyt udanym pod względem wyników finansowych, roku 2006, kiedy to jego główny konkurent, firma AMD, wskoczyła na 8 miejsce rankingu nastąpił okres sukcesów. Wprowadzony w 2006 roku procesor Core 2 Duo oraz jego kolejne odmiany odniosły na tyle duży sukces, że znacząco ograniczyły sprzedaż produktów AMD. Ponadto Advanced Micro Devices weszła do pierwszej dziesiątki producentów, w dużej mierze dzięki przejęciu firmy ATI, która specjalizowała się w produkcji układów graficznych. Jednakże karty graficzne z procesorami z rodziny Radeon straciły w roku 2007 na popularności na rzecz układów Nvidii. W wyniku tych zmian, obroty AMD spadły o niemal 23% do niecałych 5,8 mld dol., co sprawia, że firma ta znalazła się na 11 miejscu zestawienia.

Multimedia

Największe wzrosty zanotowały firmy produkujące układy do zastosowań multimedialnych. O ile cały rynek tego typu rozwiązań wzrósł o 8,9%, znacznie większą zmianę obrotów zanotowały firmy Toshiba i Sony, które wspólnie wytwarzają podzespoły do konsoli PlayStation 3. Przychody z produkcji półprzewodników Toshiby wzrosły o 24,1%, a Sony aż o niemal 56%, dzięki czemu japoński koncern wkroczył na 8 miejsce w rankingu największych producentów. Można przewidywać, że także i następny rok będzie dobry dla obu firm pod względem produkcji układów scalonych. Wytwarzanie procesora Cell zostało bowiem ostatnio przeniesione do technologii o wymiarze charakterystycznym 65nm, co powinno ograniczyć koszty produkcji i zwiększyć jego sprzedaż. IBM, który wraz z Sony i Toshibą jest odpowiedzialny za tworzenie procesora Cell, pracuje już nad wdrożeniem procesu 45nm. Ponadto projekt Cella został tak przygotowany, aby mógł być wykorzystywany nie tylko w konsolach, ale także i w układach graficznych, systemach kina domowego, a nawet w superkomputerach. Być może, jeśli trafi on do powszechnej sprzedaży, stanie się popularną platformą wykorzystywaną w licznych projektach w urządzeniach wbudowanych. Wynikać to może z dosyć dużej uniwersalności tego układu, jego bardzo wysokiej wydajności i względnie niskiego kosztu, który po części związany jest z bardzo dużym woluminem produkcyjnym.

O ile liczba nowych układów scalonych wyprodukowanych przez Sony i Toshibę w 2007 roku nie może ulec zmniejszeniu, to w wyniku przejęcia głównej fabryki półprzewodników Sony przez jej partnera, dodatkowe przychody związane z wytworzonymi dotąd układami może zostać zaliczone na poczet Toshiby. Nie zmieni to faktu, że sumarycznie, to właśnie Japonia jest krajem, w którym w 2007 roku odnotowano największy wzrost obrotów wśród producentów IC. Wyniósł on 11,9%, dzięki czemu sumaryczna sprzedaż japońskich układów przekroczyła już połowę wartości sprzedaży amerykańskich półprzewodników.

Wygrani i przegrani

Innymi firmami, które wyraźnie zyskały na znaczeniu na rynku układów scalonych w tym roku były firmy Hynix, Qualcomm i Infineon. Sukces tych dwóch ostatnich powiązany był głównie ze znacznym wzrostem na rynku urządzeń przenośnych i bezprzewodowych.

Łączna wartość światowego rynku IC wyniosła około 270 mld dol., z czego 64% stanowią przychody firm z listy 20 największych producentów.

Marcin Karbowniczek

Tabele

 

 

Szukaj w serwisie Semicon

World News 24h

sobota, 29 kwietnia 2017 19:56

Seagate CEO Steve Luczo said he was cautiously optimistic about the economy and technology spending, but noted there are NAND and DRAM shortages that may hamper demand in the server and PC markets. The storage giant reported fiscal third quarter earnings of $194 million, or 65 cents a share, on revenue of $2.7 billion. Non-GAAP earnings for the quarter checked in at $1.10 a share. Wall Street was looking for earnings of $1.07 a share for the third quarter on revenue of $2.71 billion.

więcej na: www.zdnet.com