Kolejny kontrakt kosmiczny firmy Creotech Instruments

| Gospodarka Artykuły

Firma Creotech Instruments podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt na zaprojektowanie oraz montaż fragmentów układów elektronicznych na potrzeby kosmicznej misji PROBA-3. Misja ta jest obecnie w fazie przygotowania. Jej celem będzie badanie zewnętrznych warstw atmosfery Słońca, czyli korony słonecznej. Zlecone polskiej spółce pracę realizowane będą w zakładzie Creotecha w Piasecznie, w latach 2016-2017. Wartość kontraktu wynosi 3 mln złotych.

Kolejny kontrakt kosmiczny firmy Creotech Instruments

W operacji PROBA-3 udział wezmą dwa współdziałające ze sobą statki kosmiczne. Pierwszy wyposażony będzie w kamerę oraz teleskop do obserwacji korony słonecznej, drugi natomiast będzie miał za zadanie manewrować wokół pierwszego w taki sposób, żeby zasłaniać tarczę Słońca w momencie, w którym wykonywana jest fotografia korony.

W operacji PROBA-3 udział wezmą dwa współdziałające ze sobą statki kosmiczne- Operację tę można porównać do zaćmienia Słońca, gdzie pierwszy pojazd jest obserwatorem wykonującym zdjęcia i pomiary, a drugi, na podobieństwo Księżyca, zasłania tarczę Słońca - tłumaczy Jacek Kosiec, dyrektor Programu Kosmicznego w Creotechu. - Dzięki temu zabiegowi urządzenia i czujniki zamontowane na pierwszym statku będą mogły dokładnie zbadać słoneczną atmosferę, zwaną koroną słoneczną. Naukowcy wierzą, że badania korony słonecznej pozwolą uzyskać wiedzę na temat interakcji pola magnetycznego Słońca z cząstkami wiatru słonecznego. Dzięki temu lepiej zrozumiemy takie zjawiska jak burze słoneczne, których efekty mogą być potencjalnie katastrofalne dla naszej, uzależnionej od elektroniki i telekomunikacji, cywilizacji - mówi Jacek Kosiec.

Silne burze słoneczne wiążą się z wyrzucaniem w przestrzeń kosmiczną ogromnych ilości energii i materii. Część naładowanych cząsteczek dociera do nas i wywołuje tzw. burze magnetyczne, które mogą uszkodzić satelity telekomunikacyjne, zakłócić transmisje radiowe w atmosferze Ziemi, a nawet spowodować zniszczenia w infrastrukturze energetycznej. Wraz z rozwojem technologii ich niszczący potencjał rośnie.

- Naukowcy szacują, że gdyby burza słoneczna, do której doszło na powierzchni Słońca w 1859 roku i która to doprowadziła m.in. do uszkodzenia sieci telegraficznych w Europie i Ameryce Północnej, miała miejsce dzisiaj, doprowadziłaby do katastrofalnych zniszczeń w infrastrukturze telekomunikacyjnej, satelitarnej i energetycznej w skali globalnej i spowodowała bezprecedensowe straty materialne - mówi Jacek Kosiec.

Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA-3 ma rozpocząć się w 2018 roku. Wtedy oba komponenty mają zostać wyniesione na wysoką orbitę Ziemi. Będzie to pierwsza w historia misja kosmiczna, w której dwa instrumenty kosmiczne stworzą ścisłą formację i będą operować razem w warunkach głębokiego kosmosu. Pierwsze z urządzeń, zaopatrzone w kamerę i teleskop ma ważyć około 340 kg, a drugi pojazd nie więcej niż 200 kg.

źródło: Creotech

Zobacz również