PCO S.A. - plany na 2016 rok

| Gospodarka Artykuły

W 2016 roku Spółka Skarbu Państwa "Przemysłowe Centrum Optyki Spółka Akcyjna" - czołowy polski producent sprzętu optoelektronicznego dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych - kończy 40 lat. Jubileusz stał się okazją do podsumowania planów rozwoju, z których wynika, że nacisk zostanie położony głównie na wyroby wykorzystujące technologię termowizyjną. Udział w konsorcjum zajmującym się modernizacją użytkowanych przez Wojsko Polskie czołgów Leopard 2 umożliwi dalsze prace nad kamerami termowizyjnymi dla tych pojazdów.

PCO S.A. - plany na 2016 rok

Kamera termowizyjna KLW-1 "Asteria" (na zdjęciu) będzie również dostosowywana do wykorzystania w Kołowym Transporterze Opancerzonym "Rosomak". Ponadto PCO będzie kontynuowało prace związane z udziałem w projekcie tworzenia wieży bezzałogowej dla Rosomaka, w której znajdują się produkowane przez spółkę wyroby optoelektroniczne.

Dodatkowo w programie modernizacji wojsk pancernych zastosowanie znajdą zestawy modernizacyjne kamer termowizyjnych pozwalające zastąpić starsze urządzenia wykorzystywane w czołgach PT-91 "Twardy" kamerą KLW-1. Duże nadzieje spółka wiąże również z niedawno opracowanym Peryskopowym Celownikiem Termowizyjnym PCT-72. Może on być stosowany we wszystkich pojazdach rodziny T-72.

Opracowywanie nowych wyrobów optoelektronicznych do wykorzystania w pojazdach wojskowych daje perspektywę znalezienia nowych odbiorców również za granicą, zwłaszcza że wyroby PCO S.A. są dostosowane zarówno do standardów natowskich, jak również do sprzętu poradzieckiego. Kamera termowizyjna KMW-3 "Temida" znalazła z kolei zastosowanie w zamówionym przez MON, a obecnie testowanym w warunkach polowych, systemie przeciwlotniczym "Poprad".