Nauka i przemysł tworzą "Graphene in Poland"

| Gospodarka Artykuły

Zajmujące się grafenem środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym powołało inicjatywę "Graphene in Poland". Organizację tworzy osiem placówek badawczych oraz firm, których celem jest komercjalizacja osiągnięć naukowych związanych z tym dwuwymiarowym materiałem. "Graphene in Poland" zainicjowano podczas trwającej w Warszawie międzynarodowej konferencji "Graphene Week 2016". Nowa organizacja udostępniła w ramach konferencji polską strefę wystawienniczą, gdzie pokazywane są prototypy urządzeń wykorzystujących grafen.

Nauka i przemysł tworzą "Graphene in Poland"

"Graphene in Poland" tworzą polskie instytucje naukowe i firmy, które zacieśniając współpracę, chcą osiągnąć sukces komercyjny: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego oraz firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK. Wymienione trzy ostatnie firmy zajmą się komercjalizacją wyników polskich badań - chcą m.in. wprowadzić na rynek grafenowe komponenty do kompozytów dla branży lotniczej i motoryzacyjnej.

Wchodzące w skład "Graphene in Poland" instytucje mają cenione na świecie osiągnięcia. W ITME wynaleziono metodę produkcji grafenu na węgliku krzemu oraz na warstwie germanu. Naukowcom z instytutu udało się pokryć grafenem arkusz miedzi o rozmiarach 50 x 50 cm, co jest dokonaniem na skalę światową. ITME ma też pierwszy na świecie, przygotowany do sprzedaży grafenowy czujnik pola magnetycznego.

Politechnika Warszawska rozwija działalność Laboratorium Grafenowego, gdzie pracuje się nad obniżeniem kosztów wytwarzania grafenu. We współpracy z ITME uczelnia opracowała wykorzystujące grafen materiały do filtracji wody pitnej, pasty przewodzące, atramenty do druku, czujnik glukozy, rezystywny czujnik ciśnienia oraz elastyczny wyświetlacz.

Z kolei na Politechnice Łódzkiej opracowano wytwarzany na ciekłym metalu grafen wielkopowierzchniowy HSMG - High Strength Metallurgical Graphene. Współpracując z SECO/WARWICK badacze z politechniki stworzyli też materiał do budowy bezpiecznych zbiorników paliwowych dla pojazdów o napędzie wodorowym - GraphRoll.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również