Niższy wzrost rynku dystrybucji półprzewodników w Europie

| Gospodarka Artykuły

W II kwartale europejski rynek półprzewodników urósł, ale wolniej w porównaniu do I kwartału roku. W skali roku sprzedaż w II kwartale wzrosła o 2,15%, do 1,86 mld euro. Największą poprawę sprzedaży odnotowały Niemcy i region Europy Wschodniej, spadki zaś Wielka Brytania, Polska i kraje nordyckie, poinformowało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Półprzewodników (DMASS). Niestabilność kursów walutowych przestała mieć tak duży jak wcześniej wpływ na rynek.

Niższy wzrost rynku dystrybucji półprzewodników w Europie

Analitycy spodziewali się nieco lepszych wyników za drugi kwartał, niemniej dość wysoki poziom zamówień otrzymywanych obecnie przez firmy pozawala oczekiwać nie najgorszych wyników w nadchodzących miesiącach. Na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w całej pierwszej połowie roku łączny wzrost obrotów firm dystrybucyjnych na rynku wyniósł 5,2%. Biorąc pod uwagę niewielki zasięg geograficzny przyhamowania wzrostu, dla całego roku można spodziewać się solidnej poprawy obrotów.

W poszczególnych krajach

W poszczególnych krajach Europy zmiany wielkości obrotów były dość zróżnicowane. Wzrost przychodów w Europie Wschodniej, Niemczech, Austrii, Hiszpanii i Turcji okazał się solidny, we Francji i Włoszech skromny, natomiast w Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Rosji i w Izraelu obroty dystrybutorów półprzewodników skurczyły się.

Największy w Europie, niemiecki rynek urósł w II kwartale o 5%, do 575 mln euro, drugi w Europie rynek włoski zwiększył się o 2,3%, do 182 mln euro, rynek brytyjski zmalał do 141 mln euro, a więc o 1,7%, francuski wzrósł o 1,6%, do 137 mln euro. Rynek krajów nordyckich zmalał łącznie o 10%, do 161 mln euro, a w Izraelu o 5%, do 68 mln euro.

Podsumowując, stowarzyszenie DMASS dostrzegło w obecnym czasie szereg trendów rynkowych. Należy do nich tendencja do spowolnienia w Wielkiej Brytanii, dalsze przenoszenie produkcji z krajów skandynawskich do Europy Środkowo-Wschodniej oraz silny wzrost w kilku krajach Europy Wschodniej o niskich kosztach pracy. Poza tym, uwadze analityków nie umknął powrót Niemiec ma ścieżkę stabilnego wzrostu. W opinii Georga Steinbergera, prezesa DMASS, pomimo osłabienia dynamizmu dostaw, rynki krajów wysokorozwiniętych wciąż stanowią dogodne okazje do owocnego zwiększania obrotów przez dystrybutorów.

Obroty dystrybutorów półprzewodników w latach 2015-2016 według DMASS, dane w mld euro

Według kategorii

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów przedstawiło również dane z dystrybucji poszczególnych typów podzespołów. Duży popyt w II kwartale obejmował układy zasilania, czujniki, optoelektronikę i mikrokontrolery, podczas gdy sprzedaż elementów dyskretnych i układów logicznych wypadła słabiej niż rok wcześniej. Niewielki popyt występował na rynkach układów analogowych i pamięci.

W szczególności, rynek produktów analogowych wzrósł o 3,8%, do 559 mln euro, rynek układów logicznych związanych z mikrokomputerami (MOS Micro) zwiększył się o 3,9%, do 387 mln euro, optoelektronika wzrosła o 9,9%, do 198 mln euro, układy zasilania poszły w górę o 6,3%, do 185 mln euro i pamięci o 3,2%, do 146 mln euro. Największy spadek dotyczył układów programowalnych, których segment skurczył się w Europie o 15%, do 123 mln euro oraz innych układów logicznych. Tych ostatnich dystrybutorzy sprzedali mniej o 9,5% w skali roku, łącznie za 91 mln euro.

Według DMASS na rynku dystrybucji półprzewodników w Europie uwidoczniły się odmienne strategie biznesowe dystrybutorów i samych producentów układów. Przykładowo w obszarach układów w.cz., logiki programowalnej i innych układów logicznych część producentów zdecydowała się odważniej oferować klientom sprzedaż bezpośrednią, uszczuplając w ten sposób ofertę firm dystrybucyjnych. Gdyby pominąć ten czynnik, sprzedaż w II kwartale zakończyłaby się wzrostem o około 4%. Jak jednak podsumował Steinberger, takie są reguły gry.

Marcin Tronowicz