wersja mobilna
Online: 836 Sobota, 2017.09.23

Biznes

NCAB Group - wzrost cen na rynku płytek drukowanych

poniedziałek, 02 stycznia 2017 12:33

NCAB Group, jeden z większych europejskich producentów płytek drukowanych, zapowiedział wzrosty cen i wydłużenie terminów dostaw oferowanych płytek PCB. Wynika to głównie ze zmian podaży niektórych surowców, w szczególności miedzi od początku roku 2016 cieszącej się bardzo dużym popytem z powodu ogromnego zapotrzebowania na nią ze strony producentów akumulatorów. Na zmianę popytu wpływ ma branża motoryzacyjna.

W coraz bardziej popularnych na Zachodzie samochodach elektrycznych i hybrydowych stosowane są bowiem duże akumulatory o większej pojemności niż w autach tradycyjnych. W związku z tym niektórzy producenci miedzi od początku roku preferują sprzedaż tego surowca fabrykom akumulatorów, trochę zaniedbując dostawców PCB.

Wzrosły ceny laminatu (CCL) i prepregu (PP). W porównaniu do stycznia 2016 r. we wrześniu ceny folii miedzianej wzrosły o 21%, laminatu CCL o 9%, a prepregu o 7%. Ogólnie płytki PCB od producenta podrożały w tym okresie o 4,46% - najdroższym składnikiem obwodu drukowanego jest właśnie laminat. Ponadto producenci laminatów wydłużają czas produkcji, co ma wpływ na terminowość i okres realizacji dostaw.

 

Liczba reklamacji na tle wszystkich dostarczonych przez NCAB płytek PCB

NCAB ustala obecnie nowe warunki dostaw i zaplanowało skierowanie do klientów swą odnowioną ofertę na najbliższe miesiące. W związku z sytuacją NCAB prosi także klientów o nadsyłanie prognoz na kolejne projekty, co pozwoli mu zamawiać laminat z wyprzedzeniem i rezerwować kolejki produkcyjne w fabrykach.

NCAB ma siedzibę główną w Szwecji oraz oddziały lokalne w Polsce i innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Tajlandii i Chinach. W związku z tym, że wstępny projekt płyty PCB w największym stopniu kształtuje jej jakość i koszt, każdy lokalny oddział firmy ma pracowników wyspecjalizowanych we wsparciu klienta, rozumieniu jego wymagań odnośnie do produktów, w tym w zakresie kosztów i technologii produkcji. W 2014 r. firma wdrożyła międzynarodowy standard odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju ISO26000.

W 2015 r. firma sprzedała obwody drukowane za sumę 131 mln euro. Płytki drukowane NCAB trafiają przede wszystkim na rynek przemysłowy, medyczny, telekomunikacji i motoryzacji. Fabryki firmy zlokalizowane są głównie w Chinach.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

sobota, 23 września 2017 14:41

U.S. electronic chipmaker GlobalFoundries has asked European antitrust regulators to investigate market leader TSMC (2330.TW), accusing the Taiwanese firm of unfair competition, an industry source said on Monday. GlobalFoundries is the closest challenger to Taiwan-based TSMC in the foundry, or contract market for making chips for firms without plants of their own, with slightly smaller rivals being UMC (2303.TW) of Taiwan and SMIC (0981.HK) of China.

więcej na: reuters.com