wersja mobilna
Online: 730 Sobota, 2017.09.23

Biznes

Solliance ma gotowe do produkcji seryjnej ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6%

czwartek, 16 marca 2017 10:45

Rekord sprawności laboratoryjnie wykonanego ogniwa perowskitowego wynosi 22,1%. Jest to wartość zbliżona do uzyskiwanej w najlepszych powszechnie produkowanych ogniwach krystalicznych. Naukowcy biorący udział w europejskim projekcie Solliance wytworzyli ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6% i zapewniają, że proces w którym powstało jest gotowy do wdrożenia na skalę masową. Pilotażową linię produkcyjną R2R (roll-to-roll) wykonano we współpracy z firmami VDL ETG, Smit Thermal Solutions oraz Bosch-Rexroth.

Ogniwa perowskitowe opracowane przez Solliance powstają na folii o szerokości 30 cm z liniową prędkością 5 metrów na minutę. Proces produkcji przebiega w relatywnie niskiej temperaturze poniżej 120°C. Dzięki małej wadze i częściowej transparentności mają być one dobrym materiałem dla fotowoltaiki integrowanej z budynkami.

W ramach Solliance współpracuje około 250 naukowców z czołowych europejskich instytutów badawczych. Partnerami są firmy Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic. W ubiegłym roku Solliance opracowało perowskitowy moduł o powierzchni 168 cm², składający się z 25 ogniw o sprawności 10%. Ronn Andriessen z Solliance zapewnia, że możliwe jest opracowanie perowskitowych modułów fotowoltaicznych o sprawności przekraczającej 15%.

źródło: gramwzielone.pl

 

World News 24h

sobota, 23 września 2017 14:41

U.S. electronic chipmaker GlobalFoundries has asked European antitrust regulators to investigate market leader TSMC (2330.TW), accusing the Taiwanese firm of unfair competition, an industry source said on Monday. GlobalFoundries is the closest challenger to Taiwan-based TSMC in the foundry, or contract market for making chips for firms without plants of their own, with slightly smaller rivals being UMC (2303.TW) of Taiwan and SMIC (0981.HK) of China.

więcej na: reuters.com