wersja mobilna
Online: 563 Wtorek, 2017.09.26

Biznes

Fizycy z Politechniki Warszawskiej uzyskali dostęp do najwydajniejszego europejskiego superkomputera

środa, 05 kwietnia 2017 11:45

Polska grupa badawcza z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymała po raz pierwszy w historii prestiżowy grant obliczeniowy w postaci dostępu do największego europejskiego superkomputera Piz Daint znajdującego się w Szwajcarii. Grant otrzymany w ramach konkursu ogłoszonego przez PRACE - Partnerstwo w Zaawansowanych Obliczeniach Komputerowych w Europie - pozwoli na sprawdzenie z jaką dokładnością współczesna nauka potrafi przewidywać zachowanie nadprzewodników i nadcieczy.

- Chociaż równania matematyczne, które opisują nadprzewodnictwo i nadciekłość, znane są już od 60 lat, to ich pełne rozwiązanie ciągle stanowi ogromne wyzwanie dla nauki. Jedynie superkomputery wyposażone w setki tysięcy procesorów oraz dziesiątki tysięcy gigabajtów pamięci RAM są w stanie sprostać temu wyzwaniu - mówił dr inż. Gabriel Wlazłowski, kierownik polskiej grupy badaczy.

Niezbędne do takich obliczeń komputery zaliczane są do klasy Tier-0; w Europie jest ich tylko siedem, a Polska nie dysponuje maszyną tej klasy. By wykorzystać potencjał i moc obliczeniową takiego komputera, potrzebny jest interdyscyplinarny zespół badawczy, który stworzy odpowiednie oprogramowanie.

Badania nad nadprzewodnictwem i nadciekłością są obecnie jednym z priorytetowych kierunków badań w Unii Europejskiej. Wprowadzenie do powszechnego użytku materiałów, w których cząstki poruszają się bez żadnego oporu, może zrewolucjonizować technikę.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

World News 24h

wtorek, 26 września 2017 14:01

Cypress Semiconductor Corp. announced a new combo solution that delivers ultra-low power Wi-Fi and Bluetooth connectivity to extend battery life for wearables, smart home products and portable audio applications. The new Cypress CYW43012 solution prolongs battery life by leveraging 28nm process technology to cut power consumption up to 70 percent in receive mode and up to 80 percent in sleep mode when compared to current solutions. The solution is IEEE 802.11a/b/g/n-compliant and 802.11ac-Friendly, meaning it is interoperable with 802.11ac access points using standard modes. This enables it to offer higher throughput and better energy efficiency, along with the enhanced security and coverage of 802.11ac Wi-Fi networks.

więcej na: www.cypress.com