wersja mobilna
Online: 781 Sobota, 2017.09.23

Biznes

IBM notuje spadek przychodów

środa, 19 lipca 2017 13:13

Firma IBM poinformowała o niższych niż przewidywano przychodach kwartalnych. Jak wyjaśnia amerykański producent, wzrost w zakresie segmentów o wyższej marży, obejmujących usługi chmurowe i sztuczną inteligencję, nie skompensował spadku w starszych segmentach biznesowych. IBM podtrzymuje jednak prognozę na 2017 rok, według której zysk wynieść ma co najmniej 13,80 dolara na akcję, co zdaniem niektórych analityków jest zbyt optymistyczne. Thomson Reuters I/B/E/S oczekuje średniego zysku na akcję na poziomie 13,68 dolara.

Dochody z inicjatyw, które IBM nazywa "imperatywami strategicznymi", czyli chmury, cyberbezpieczeństwo i przetwarzanie danych, wzrosły o 5% w drugim kwartale zakończonym 30 czerwca. Jednak niektórzy analitycy wyrazili zaniepokojenie faktem, że agresywne inwestycje IBM-a w takie dziedziny, jak sztuczna inteligencja jaką oferuje Watson, niewiele przyczyniły się do zwiększenia całości przychodów.

Przychody w usługach technologicznych i platformach chmurowych firmy IBM - czyli biznesach największych - spadły o 5,1% do 8,41 mld dolarów. Według danych finansowych i analiz firmy FactSet spodziewano się średnio 8,58 mld dolarów. Spadły także przychody innych jednostek, w tym oferujących oprogramowanie, sprzęt i usługi doradcze.

Martin Schroeter, dyrektor finansowy, powiedział w wywiadzie, że wzrost w zakresie "strategicznych imperatywów IBM-a" powróci do końca roku na poziomie 10-11%.

Łączne przychody firmy IBM zmniejszyły się o 4,7% do 19,29 mld dolarów, co oznacza spadek w okresie pięciu kwartałów. Analitycy Thomson Reuters I/B/E/S spodziewali się przychodów w wysokości 19,46 mld dolarów. Zysk netto spadł w drugim kwartale o 7% do 2,33 mld dolarów, czyli 2,48 dolara na akcję.

źródło: Reuters

 

World News 24h

sobota, 23 września 2017 14:41

U.S. electronic chipmaker GlobalFoundries has asked European antitrust regulators to investigate market leader TSMC (2330.TW), accusing the Taiwanese firm of unfair competition, an industry source said on Monday. GlobalFoundries is the closest challenger to Taiwan-based TSMC in the foundry, or contract market for making chips for firms without plants of their own, with slightly smaller rivals being UMC (2303.TW) of Taiwan and SMIC (0981.HK) of China.

więcej na: reuters.com