wersja mobilna
Online: 690 Sobota, 2017.09.23

Biznes

Zysk MediaTeka w drugim kwartale spadł o 67%

środa, 02 sierpnia 2017 10:17

MediaTek poinformował, że osiągnął najmniejszy kwartalny zysk w ciągu 16 lat. Do słabszego wyniku przyczyniła się utrata rynkowego udziału oraz spadek popytu na chipy do smartfonów wynikający z korekty zapasów magazynowych klientów firmy. Zysk netto za drugi kwartał spadł o 66,5% do 2,2 mld dolarów tajwańskich (NT), czyli 72,78 mln dolarów, z 6,59 mld dolarów tajwańskich rok temu oraz o 66,7% z 6,6 mld NT w pierwszym kwartale. Jednak, dzięki skoncentrowaniu się na chipach średniej klasy, MediaTek po raz pierwszy od trzech lat wykazał wzrost marży.

Marża wzrosła z 33,5% w pierwszym kwartale do 35% w drugim. MediaTek przesunął swoje zainteresowanie i zasoby w kierunku smartfonów średniej klasy po tym, jak niezadowalające okazały się wyniki z działalności w segmencie chipów wysokiej klasy, zdominowanym przez amerykańską firmę Qualcomm.

- Naszym priorytetem jest poprawa marży brutto i odzyskanie udziału w rynku - powiedział Rick Tsai (CEO), który objął stanowisko w 1 czerwca. Zdaniem Ricka Tsai przychody w bieżącym kwartale wzrosną o wartość między 2 a 10% w porównaniu do Kwartału poprzedniego, do poziomu między 59,2 a 63,9 mld NT. Głównymi źródłami przychodów firmy są smartfony i tablety, które wygenerowały około 45% całkowitej sprzedaży w ostatnim kwartale.

Firma MediaTek poinformowała, że ​​jej zarząd zatwierdził rezygnację Jeffreya Ju z funkcji dyrektora operacyjnego. Pozostanie on na stanowisku starszego konsultanta firmy.

źródło: Taipei Times

 

World News 24h

sobota, 23 września 2017 14:41

U.S. electronic chipmaker GlobalFoundries has asked European antitrust regulators to investigate market leader TSMC (2330.TW), accusing the Taiwanese firm of unfair competition, an industry source said on Monday. GlobalFoundries is the closest challenger to Taiwan-based TSMC in the foundry, or contract market for making chips for firms without plants of their own, with slightly smaller rivals being UMC (2303.TW) of Taiwan and SMIC (0981.HK) of China.

więcej na: reuters.com