wersja mobilna
Online: 683 Czwartek, 2017.10.19

Biznes

Za kwotę 1,1 mld dolarów Google kupuje zespół inżynierów HTC

czwartek, 21 września 2017 12:56

Firma Google przejmuje od HTC zespół inżynierów z oddziału smartfonów, płacąc gotówką 1,1 mld dolarów. Zgodnie z nietypowym porozumieniem internetowy gigant nie uzyska bezpośredniego udziału w HTC - zamiast tego otrzyma "niewyłączne" prawa licencyjne do obecnej i przyszłej własności intelektualnej HTC. Jak powiedział Rick Osterloh, wiceprezes ds. hardware'u w Google, inżynierowie HTC, którzy współpracowali z Amerykanami w celu opracowania smartfonów serii Pixel wkrótce staną się "kolegami z Google".

Transakcja ma być sfinalizowana na początku 2018 roku, po jej zatwierdzeniu przez urzędy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i w macierzystym kraju HTC, czyli na Tajwanie.

Co transakcja oznacza dla HTC?

Umowa w wysokości miliarda dolarów nie oznacza końca działalności smartfonowego biznesu HTC. Prezes Cher Wang powiedziała, że ​​firma z Tajpej będzie nadal produkować własne urządzenia, w tym telefony swojej flagowej serii "U" - najnowszy model to androidowy smartfon HTC U11. Rozwijać będzie także ekosystem wirtualnej rzeczywistości "Vive". HTC inwestować ma również w "inne technologie nowej generacji", w tym Internet Rzeczy, rozszerzoną rzeczywistość i sztuczną inteligencję.

Telefon HTC- Jako pionierzy rynku smartfonów jesteśmy bardzo dumni z naszej historii wprowadzania innowacji. Wierzymy, że HTC jest dobrze przygotowane do utrzymania swojego bogatego dziedzictwa innowacji i może wykorzystać potencjał nowej generacji połączonych produktów i usług - napisała Cher Wang w swoim oświadczeniu.

Firma HTC była partnerem Google'a od 2008 roku, ale jej udział w rynku w ostatniej dekadzie znacznie się zmniejszył, nawet jeśli chodzi o telefony najwyższej klasy. Dostępne dane wskazują, że rynkowy udział HTC wynosił w zeszłym roku mniej niż 1%, w porównaniu do prawie 9% w roku 2011.

Czym przejęcie inżynierów będzie dla Google'a?

Dla amerykańskiego giganta to również korzystna transakcja, ponieważ firma coraz bardziej koncentruje się na sprzęcie konsumenckim. W 2013 r. Google wprowadził Chromecasta, łatwy w obsłudze moduł do przesyłania strumieniowego; niedługo później pojawiły się smartfony Google Pixel, domowy router Google Wi-Fi, zestaw do obsługi rzeczywistości wirtualnej Daydream View oraz Google Home - inteligentny domowy głośnik, zaprojektowany tak, by rywalizować z głośnikami Echo firmy Amazon. Nowa linia urządzeń Google'a ma być przedstawiona 4 października.

Nie po raz pierwszy Google zwraca się w kierunku dużego producenta smartfonów - w 2011 r. za 12,5 mld dolarów firma kupiła Motorolę, którą później za ułamek ceny przejęło Lenovo. Od tego czasu, by produkować i sprzedawać swoje urządzenia serii Nexus i Pixel, Google opiera się na zewnętrznych producentach. Firma HTC, jako ekskluzywny partner, w zeszłym roku produkowała modele Pixel i Pixel XL, ale był to niejako nowy początek, gdyż Google twierdził, że w pełni kontroluje całą produkcję.

źródło: Digital Trends

 

World News 24h

środa, 18 października 2017 19:52

NXP Semiconductors N.V. has announced an all new control and compute concept for connected, electric and autonomous cars. The NXP S32 platform is the world's first fully-scalable automotive computing architecture. Soon to be adopted by both premium and volume automotive brands, it offers a unified architecture of microcontrollers/microprocessors and an identical software environment across application platforms. The NXP S32 architecture addresses the challenges of future car development with a host of architectural innovations designed to allow carmakers to bring rich in-vehicle experiences and automated driving functions to market much faster than before.

więcej na: media.nxp.com