Rynek odrabia straty w lipcu

| Gospodarka Artykuły

Średnia krocząca sprzedaży półprzewodników liczona z 3 miesięcy wyniosła w lipcu 18,15 mld dolarów, co jest wynikiem o 5,3% wyższym niż w 17,24 mld odnotowane w czerwcu, jak wynika z wyliczeń SIA na podstawie danych dostarczonych przez World Semiconductor Trade Statistics (WSTS). Analitycy podkreślają, że mimo że jest to suma o 18,2% niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, sprzedaż była nadal powyżej oczekiwań.

Rynek odrabia straty w lipcu

Piąty miesiąc wzrostów z rzędu jest rezultatem zwiększonego popytu w sektorze konsumenckim. Trend ten jest odczuwalny w głównej mierze w urządzeniach przeznaczonych dla klientów indywidualnych, jak notebooki i telefony komórkowe. Wydatki na IT ze stron firm pozostają nadal bez zmian wobec ogólnej niepewności co do stanu gospodarki i możliwego wyjścia z kryzysu. Niemniej jednak, sytuacja na rynku powoli ulega stabilizacji, a cykl koniunktury powraca do tradycyjnych sezonowych wzorców.

W ujęciu regionalnym, najlepiej radził sobie rynek amerykański, gdzie w lipcu sprzedaż na poziomie 3,08 mld dolarów była o 8% niższa niż rok wcześniej. W regionie Azji i Pacyfiku odnotowano łączną sprzedaż na poziomie 9,54 mld dolarów, co stanowi sumę o 15,9% mniejszą niż przed rokiem. Dla porównania, dla Europy tegoroczne wyniki na poziomie 2,32 mld dolarów były niższe o 31,7%. Łącznie, w przeciągu pierwszych siedmiu miesięcy na Starym Kontynencie odnotowano obroty o 33,1% mniejsze niż w analogicznym okresie w 2008 r. Mimo to, udało się utrzymać trend wzrostowy a sprzedaż zwiększyła się o 5,3% w porównaniu z czerwcem.

Jest to trzeci z kolei miesiąc, kiedy rynek na Starym Kontynencie się umacniał. Szczególnie dobrze radził sobie sektor optoelektroniki, gdzie obroty wzrosły o 17% w ujęciu miesięcznym. Dobry miesiąc odnotowali również producenci sensorów, których sprzedaż wzrosła o 13%, oraz pamięci DRAM, gdzie wzrost cen spowodował zwiększenie obrotów o 16%. Segment mikroprocesorów odnotował wzrost o 7, 2%, natomiast mikrokontrolerów o 6%. Pozytywnym sygnałem jest także zwiększenie sprzedaży układów analogowych na rynek motoryzacyjny, o 7, 2%, podczas gdy dla całej branży analogowej wzrost wyniósł 4,2%.

Może to sugerować ogólną poprawę w sektorze półprzewodników dla motoryzacji. Według danych World Semiconductor Trade Statistics (WSTS), rzeczywista sprzedaż półprzewodników w lipcu wyniosła 18,89 mld dolarów, czyli o 9,1% mniej niż 20,79 mld odnotowane rok wcześniej. Oznacza to, że rynek powoli wychodzi z kryzysu i odrabia straty wobec ubiegłego roku. Jeszcze w maju i czerwcu obroty były niższe o odpowiednio 19,5 i 24,5% w ujęciu rok do roku. Na tle ogólnych spadków wyróżnia się rynek amerykański, gdzie pierwszy raz w bieżącym roku odnotowano wzrost sprzedaży względem ubiegłego. Wynik na poziomie 3,12 mld dolarów jest o 7,3% wyższy niż ten odnotowany w 2008 r.

Najgorzej radził sobie rynek europejski, gdzie sprzedaż równa 2,38 mld dolarów oznacza spadek o 23%. Japonia odnotowała sprzedaż na poziomie 3,46 mld dolarów, o 18,3% mniej wobec 4,23 mld w 2008 r. Region Azji i Pacyfiku, który wygenerował połowę całkowitych obrotów rynku półprzewodników w lipcu, skurczył się o 9,4% do 9,94 mld dolarów.

Zobacz również