Energy Forum - Czyli jak oszczędzać w przemyśle

| Gospodarka Artykuły

Zielone technologie i ekologia w przemyśle to dla inżynierów relatywnie nowe zagadnienia, które stają się obecnie coraz bardziej popularne i determinują pracę rosnącej liczby specjalistów z różnych dziedzin techniki. Jest to szczególnie widoczne w USA i Europie Zachodniej, gdzie realizuje się dzisiaj wiele inwestycji związanych z energią odnawialną i inwestuje w rozwiązania techniczne poprawiające efektywność wykorzystania zasobów naturalnych.

Energy Forum - Czyli jak oszczędzać w przemyśle

W warunkach krajowych zagadnienia te w największym stopniu wiążą się z przemysłem oraz energetyką i dotyczą oszczędności energii elektrycznej i zapewniania jej jakości, a także realizacji złożonych systemów pomiarowych pozwalających na dokładniejszą kontrolę i optymalizację działania maszyn. Szansą na oszczędności są w naszych warunkach są również pomiary związane z kontrolą stanu technicznego maszyn i zapobieganiem awariom. Koszty eksploatacyjne w stanowią dużą część wydatków krajowych przedsiębiorstw, dlatego nawet niewielka optymalizacja może być źródłem wymiernych korzyści finansowych.

Krajowa energetyka opiera się na węglu, dlatego wiele innowacji jest podporządkowanych właśnie tej tematyce, a nie np. energii wiatrowej lub słonecznej. W większości przypadków uzyskanie oszczędności w dużych systemach przemysłowych wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szeregu pomiarów na realnym obiekcie, w dalszym kroku ich analizy, a następnie budowy systemu automatyki i implementacji w nim nowych algorytmów, lepiej dopasowanych do realizowanych zadań.

Dzieje się tak dlatego, rzeczywiste procesy technologiczne bywają tak złożone, że dokładne ich poznanie, a potem zamodelowanie, w celu umożliwienia optymalnego sterowania) nie jest trywialne i wymaga do zrozumienia procesu zebrania dużej ilości różnorodnych danych. Później dopiero przechodzi się do tworzenia innowacyjnych sterowań.

Opisane zagadnienia stały się dla firmy National Instruments podstawą tematyczną do organizacji cyklu spotkań o nazwie Energy Forum, które zorganizowane zostały w Polsce (Katowice i Warszawa), Czechach i na Węgrzech. Spotkania te składały się z bloku czterech wykładów, z których każdy dotyczył innej tematyki: jakości energii, technologii pojazdów z napędem elektrycznym, monitoringu pracy instalacji przemysłowych i optymalizacji procesu spalania paliwa. Każdy z wykładów był z kolei podzielony na trzy części.

W pierwszej omawiane były zagadnienia teoretyczne związane z oszczędnościami i optymalizacjami, które przedstawiane były przez pracowników naukowych (np. AGH, IE) lub też specjalistów związanych wdrożeniami nowych technologii w przemyśle (Electrotim, Elcom, Procom System, Veritech). Następnie dyskutowane były metody pomiarów i systemach pomiarowych pozwalające otrzymać dane do analizy w zakresie omawianych projektów teoretycznych.

W ostatniej części pokazane było, jak wcześniejsze prace zostały wykorzystane do uzyskania konkretnych oszczędności w energetyce, na przykładach zrealizowanych wdrożeń. Niewątpliwie praktyczna formuła spotkania spotkała się z dużym zainteresowaniem – na spotkanie w Warszawie przybyło blisko 90 osób.

Robert Magdziak