SEMI żąda większego wsparcia dla branży półprzewodników w Europie

| Gospodarka Artykuły

Europejskie stowarzyszenie producentów półprzewodników SEMI zwróciło się do Komisji Europejskiej z propozycją stworzenia dogodniejszych warunków biznesowych dla rozwoju nowych technologii. Ich zdaniem, w Europie powinny zostać wprowadzone w życie programy zachęt i ulg dla rozwoju branży półprzewodników podobne do tych stosowanych w USA i Azji. Pomoc ze strony państw europejskich dla branży, choć niezbędna, nadal jest na zbyt niskim poziomie, jak można wyczytać z dokumentów przedstawionych komisji.

SEMI żąda większego wsparcia dla branży półprzewodników w Europie

SEMI domaga się nie tylko wsparcia finansowego na poziomie badań i rozwoju, ale także na innych szczeblach łańcucha produkcyjnego. Według autorów dokumentu, pozwoli to na zwiększenie konkurencyjności europejskich producentów wobec firm z regionu Azji i USA, cieszących się znacznie większym wsparciem ze strony tamtejszych rządów.

W tym kontekście, SEMI zwraca się z uwagą, że Komisja Europejska powinna nie tylko monitorować pomoc państwową i przestrzeganie zasad wolnego handlu w pozostałych regionach, ale również aktywnie działać w przypadku złamania tych reguł. Postulowane są także zmiany w sposobie finansowania europejskich placówek badawczych.

Obecne prawo prowadzi do paradoksalnych sytuacji, gdy np. belgijski ośrodek IMEC może podejmować współpracę z azjatyckimi firmami jak Samsung czy Panansonic, jednak nie z partnerami z Europy. Aby to umożliwić, potrzebne jest wprowadzenie możliwości udzielenia pomocy finansowej programom realizowanych w ramach współpracy trans granicznej.

Zobacz również