Falownik solarny kluczowym elementem wydajnej i niezawodnej przydomowej instalacji fotowoltaicznej

| Prezentacje firmowe Artykuły

Według szacunkowych danych, całkowita zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych w roku 2015 osiągnęła w Polsce około 50 MW, a połowa zainstalowanej mocy znalazła zastosowanie w mikroinstalacjach. Prognoza rozwoju rynku OZE na najbliższe lata wskazuje na bardzo dynamiczny dalszy rozwój, gdzie branża fotowoltaiczna będzie miała największy udział i w optymistycznym wariancie moc zainstalowana systemów fotowoltaicznych może wzrosnąć nawet do 280 MW w 2019 roku.

Falownik solarny kluczowym elementem wydajnej i niezawodnej przydomowej instalacji fotowoltaicznej

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na własną elektrownię słoneczną rośnie również świadomość klientów pod kątem stosowania wysokiej jakości komponentów, które mają kluczowy wpływ na komfort użytkowania, niezawodność systemu oraz wydajność instalacji.

Głównym składnikiem instalacji są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną i stanowią największą część kosztową systemu. Niezwykle istotnymi parametrami w tym przypadku są następujące cechy: moc pojedynczego panelu, wydajność, na którą składają się m.in. sprawność, charakterystyka prądowo-napięciowa, tolerancja mocy (power tolerance), współczynnik AM (kąt padania promieni słonecznych) czy LID (procentowa utrata mocy).

Równie ważną kwestią jest deklarowana przez producenta żywotność oraz warunki gwarancji. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych już rozwiązań i firm, które są obecne na rynku od wielu lat, co umożliwia zweryfikowanie wymienionych wyżej parametrów.

Kluczowym elementem jest falownik solarny

Rys. 1. RPI H3

Urządzenia powinny charakteryzować się przede wszystkim wysoką sprawnością oraz solidnym wykonaniem, które gwarantuje dużą żywotność i małe straty energii. W przypadku małych przydomowych instalacji ważnym parametrem jest sposób chłodzenia falownika, gdzie dla tego typu instalacji zaleca się pasywne (konwekcyjne) chłodzenie.

Dzięki eliminacji wentylatorów urządzenie staje się bardziej odporne na awarie oraz znacząco obniża się poziom hałasu. Warto zwrócić uwagę także na klasę ochrony falowników, gdzie standardem jest IP65 - obudowa chroni urządzenie między innymi przed pyłem oraz wodą. Dzięki wysokiej klasie ochrony możliwe jest instalowanie falowników również na zewnątrz pomieszczeń.

Z uwagi na duży wybór na rynku paneli fotowoltaicznych o różnych mocach i budowie, zdecydowanie łatwiej jest dopasować moc paneli do falownika niż odwrotnie, w ten sposób w pełni wykorzystuje się możliwości falownika. Duże znaczenie na poziom uzysku energii z systemu fotowoltaicznego ma zakres napięcia wejściowego oraz tzw. "napięcie startu" falownika.

Zaleca się, aby zakres napięcia wejściowego był możliwie duży, zaś "napięcie startu" jak najniższe - co zapewni wytwarzanie energii przy różnym poziomie nasłonecznienia. Równie istotnym elementem jest wydajna praca punktu śledzenia mocy falownika (MPPT), którego zadaniem jest optymalizacja wytwarzanej energii w zależności od aktualnego nasłonecznienia, również w układach paneli skierowanych w różnych kierunkach świata (np. wschód-zachód), wtedy wymagana jest obecność w falowniku 2 jednostek MPPT.

Przegląd oferty

Rys. 2. RPI H4A, H5A

Tego typu rozwiązania oferuje firma Delta Energy Systems, należąca do Delta Electronics, globalnego lidera w dziedzinie rozwiązań z zakresu zasilania gwarantowanego DC i AC, zarządzania energią, oświetlenia LED oraz inwerterów solarnych.

Pełne portfolio produktowe falowników w zakresie od 3 do 50 kVA zawiera również urządzenia przeznaczone do małych, średniej i dużej wielkości systemów fotowoltaicznych. Produkty do przydomowych instalacji o mocy 3-10 kVA wyróżniają się wysoką sprawnością sięgającą nawet 98,3%, a połączenie lekkiej kompaktowej obudowy z wyjątkowo prostym w instalacji uniwersalnym uchwytem ściennym zapewnia prosty i szybki montaż urządzeń.

Charakterystyczną cechą tej serii jest wysoka elastyczność w doborze falowników, która wynika z szerokiego zakresu napięcia wejściowego 200-1000 VDC oraz standardowo występujących 2 jednostek MPPT. Dzięki dwóm asymetrycznym wejściom (40/60%) z osobno śledzącym punktem MPP falowniki idealnie nadają się do instalacji dachowych o różnym ukierunkowaniu paneli (np. wschód/zachód).

Innowacyjna konstrukcja obudowy zespolonej z radiatorem wykorzystuje naturalny proces konwekcji do odprowadzania ciepła, całkowicie eliminuje stosowanie wentylatorów, znacząco obniża koszty utrzymania oraz zdecydowanie redukuje hałas.

Zamknięcie innowacyjnego systemu chłodzenia w obudowie o stopniu ochrony IP65 zwiększa żywotność podzespołów elektronicznych oraz umożliwia montaż falowników na zewnątrz, w tym na obszarach o wysokim zapyleniu (np. tereny rolnicze). Wszystkie falowniki RPI objęte są 5-letnią gwarancją producenta skierowaną bezpośrednio do użytkownika końcowego, z możliwością rozszerzenia gwarancji nawet do 20 lat.

Monitoring działania

Rys. 3. RPI M6A, M8A, M10A

Mając na celu efektywne zarządzania systemami fotowoltaicznymi, firma Delta oferuje własny system monitoringu Solivia Monitor 2.0, który jest w pełni kompatybilny również z nową serią falowników RPI i zapewnia monitorowanie wielu systemów fotowoltaicznych jednocześnie, gwarantując niezawodność eksploatacji i maksymalny zwrot z inwestycji w instalacje solarne.

Za sprawą nowych funkcji, portal internetowy Solivia Monitor 2.0 wyróżnia się wysoką funkcjonalnością i umożliwia szybki dostęp do najważniejszych parametrów, informacji o uzysku i stanie systemu fotowoltaicznego. Dodatkowo pozwala użytkownikowi na łatwiejsze dotarcie do pomocy ze strony instalatora lub producenta, a także bezpośrednie pobieranie kart katalogowych, instrukcji obsługi i innych materiałów dotyczących danej instalacji.

Kolejną funkcją systemu monitorowania jest Solivia Live - rozwiązanie firmy Delta przeznaczone do monitorowania systemów fotowoltaicznych za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Aplikacja umożliwia monitorowanie instalacji fotowoltaicznej w każdej chwili i niezależnie od miejsca. Jest kompatybilna z systemami operacyjnymi Apple iOS, Windows Phone i Android.

Przewaga konkurencyjna firmy Delta

Wysokie parametry falowników firmy Delta z nowej serii RPI, a także ich niezawodność i długa gwarancja stanowią idealny wybór dla dużych i małych instalacji fotowoltaicznych. Dzięki ugruntowanej i mocnej pozycji na rynku europejskim, Delta jest wiarygodnym i pewnym dostawcą, dbającym o swoich partnerów i klientów przez cały okres użytkowania produktu.

Delta Energy Systems (Poland)
www.delta-emea.com

Zobacz również