Obroty na rynku półprzewodników w Europie bez zmian - Europa Środkowa na plusie

| Gospodarka Artykuły

W I kw. 2012 r. firmy sprzedały półprzewodniki za sumę 1,54 mld euro, o 14% więcej w stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku. DMASS analizuje rynek półprzewodników, nie wliczając do niego sektora informatycznego i komputerów osobistych. DMASS podkreśla, że rynkowa sytuacja w roku obecnym znacznie różni się od tej w 2011 r.

Obroty na rynku półprzewodników w Europie bez zmian - Europa Środkowa na plusie

Od początku br. dostawcy korygują stany zapasów, a klienci kupują w sposób ostrożny i przemyślany, co powoduje, że poziom zamówień jest dość umiarkowany. Przy bilansie -15% na początku roku jest niemal pewne, że cały 2012 r. będzie bardzo zbliżony pod względem obrotów firm do roku ubiegłego, stwierdziło DMASS.

Rys. 1. Obroty na europejskim rynku półprzewodników w latach 2010–2012 według DMASS

W podziale na poszczególne regiony w I kw. pozytywnie wyróżniła się zarówno Europa Środkowa, jak i od tej pory klasyfikowana oddzielnie od niej Rosja, osiągające obroty wyższe odpowiednio o 6,6% i 4,4% w skali roku. W IV kw. 2011 r. rynek półprzewodników w Europie Środkowo-Wschodniej liczonej łącznie z Rosją był wart 209 mln euro. Komentując nie najgorszy wynik naszej części kontynentu, stowarzyszenie DMASS stwierdziło, że znana tendencja przenoszenia produkcji na wschód Europy utrzymuje się i wzrosty obrotów są jego następstwem. Sprzedaż produktów wytwarzanych w Europie Środkowej w oparciu o projekty urządzeń elektronicznych rozwijane lokalnie rozwija się w wolniejszym tempie, choć także obiecująco, podsumowało DMASS.

Spadki w Europie Zachodniej regionalne różniły się od 9,1% dla Półwyspu Iberyjskiego po 27,8% w Austrii. Główne państwa i obszary UE także osiągały w I kw. br. zróżnicowane spadki: sprzedaż w Niemczech skurczyła się o 18,6% do 522 mln euro, we Włoszech o 24,9% do 150 mln euro, w Wielkiej Brytanii o 15,9% do 122 mln euro, we Francji o 12,1% do 115 mln euro, a w Skandynawii łącznie z krajami nadbałtyckimi o 21,5% do 150 mln euro. W rozbiciu na poszczególne grupy produktów, roczny wzrost był odnotowany jedynie dla diod LED dużej jasności, optoelektroniki i pamięci DRAM.

Sprzedaż innych komponentów malała w przedziale od 2,2% dla procesorów wielordzeniowych (MPU) do 27,8% dla sprzęgaczy optycznych. W największych grupach komponentów obroty w segmencie układów analogowych były niższe o 16,5% i wyniosły 436 mln euro, w segmencie MOS micro skurczyły się o 17,8% do 319 mln euro, dla układów logiki programowalnej o 10,9% do 145 mln euro oraz dla układów zasilania o 19,5% do 152 mln euro.

Marcin Tronowicz

Zobacz również