Znacznie wzrosła sprzedaż półprzewodników na rynku samochodowym w 2014 r.

| Gospodarka Artykuły

Silny wzrost produkcji samochodów i coraz większa liczba półprzewodników stosowanych w autach wyróżniały rynek motoryzacyjny w roku ubiegłym, co przełożyło się na 10-procentowy wzrost dostaw półprzewodników do aut w skali roku, poinformowała firma prowadząca badania rynku - IHS. Wartość półprzewodników do samochodów sprzedanych w 2014 r. wyniosła 29 mld dolarów, a w roku bieżącym wzrośnie - zdaniem analityków - do 31 mld dolarów, a więc o 7,5%.

Znacznie wzrosła sprzedaż półprzewodników na rynku samochodowym w 2014 r.

W 2014 r. najszybciej rosnącymi obszarami rynku półprzewodników motoryzacyjnych okazały się samochody z napędem hybrydowym, telematyka i sieci komunikacyjne oraz zaawansowane układy wspomagania kierowcy (ADAS). Obroty w tych segmentach rynku w okresie 2013-2018 będą rosły w średnim rocznym tempie odpowiednio o 20%, 19% i 18%, przewiduje IHS.

Jednym z czynników warunkujących wzrost wykorzystania układów scalonych w autach są regulacje prawne dotyczące ograniczenia emisji spalin. W celu zmniejszenia emisji spalin producenci montują liczne czujniki tak w jednostce napędowej, jak i w układzie wydechowym. Dotyczy to szczególnie aut hybrydowych, których jednostka napędowa zawiera generalnie około dziesięciokrotnie więcej półprzewodników niż w przypadku samochodów konwencjonalnych.

Zasadnicze zastosowanie półprzewodników w samochodach hybrydowych dotyczy m.in. przetwornicy do silnika zmieniającej prąd stały na zmienny i odwrotnie, przetwornicy prądu stałego na stały, układu zasilania do baterii akumulatorowej monitorującego stan baterii, ładowarki akumulatorowej. Powyższe zastosowania wymagają urządzeń do sterowania zasilaniem dużej mocy zawierających przede wszystkim układy analogowe i elementy dyskretne. Według danych IHS dostawy półprzewodników w tym segmencie zwiększyły się o 24% w roku 2014, a w obecnym mają wzrosnąć o 22%.

Uwarunkowania związane z bezpieczeństwem jazdy powodują wzrost znaczenia technologii zaawansowanego wspomagania kierowcy (ADAS). Zachęcają do tego już obowiązujące lub właśnie wprowadzane w różnych krajach przepisy o podwyższonych standardach bezpieczeństwa. Do coraz bardziej rozpowszechnionych rozwiązań zaliczanych do ADAS należą m.in. ostrzeganie o zmianie pasa ruchu, ostrzeganie o możliwej kolizji czołowej oraz automatyczne hamowanie awaryjne. W tego rodzaju rozwiązaniach stosowana jest kamera przednia pojazdu wraz z modułem radaru lub lidaru, a więc cały szereg półprzewodników. Aplikacje te ponadto wymagają układów z wydajnymi procesorami do przetwarzania danych, sporych pamięci nieulotnych do zapisu obrazów oraz pamięci ulotnych do ich przetwarzania. Wartość rynku półprzewodnikowych technologii ADAS ma w br. wzrosnąć do 1,8 mld dolarów, czyli w skali roku o 21%.

Wzrost przewidywany jest także dla rynków infotainment, telematyki i stosowanych w samochodach sieci bezprzewodowych. Producenci aut starają się uczynić deskę rozdzielczą coraz bardziej funkcjonalną, wzbogacając ją oczywiście o elektronikę. Daje się dostrzec trend, aby zmieniać konwencjonalną deskę rozdzielczą w hybrydową oraz już w pełni cyfrową. Producenci samochodów wymagają, aby systemy infotainment były coraz bardziej skomputeryzowane. Coraz częściej też panel odbiornika cyfrowego wyposażany jest w wyświetlacz wideo HD, co jest związane z rozpowszechnieniem się urządzeń konsumenckich i przenośnych.

Zdaniem IHS obroty dostawców samochodowej elektroniki konsumenckiej rosną w szybkim tempie, sprzedaż tego typu podzespołów samej nVidii wzrosła w roku biegłym o 80%. W najbliższych latach rosnąć będzie także wykorzystanie w samochodach komunikacji bezprzewodowej, szczególnie sieci szerokopasmowych 4G LTE. Po latach zdominowania półprzewodników samochodowych przez Renesas, w 2014 po raz pierwszy większą od Japończyków sprzedaż na rynku uzyskał Infineon, osiągając w nim niemal 10-procentowy udział.

Dostawcy półprzewodników na rynek motoryzacyjny o największej dynamice wzrostu według IHS
Firma Pozycja w 2014 r. Pozycja w 2013 r. Udział w rynku w 2014 r. Udział w rynku w 2013 r.
Infineon 1 2 9,8% 9,2%
Freescale 4 4 7,4% 7,0%
Texas Instruments 5 7 6,4% 5,3%
On Semiconductor 8 8 3,6% 2,9%
Micron 9 13 2,5% 1,8%

Marcin Tronowicz