wersja mobilna
Online: 250 Niedziela, 2018.06.24

Biznes

Dobre perspektywy dla Internetu przedmiotów. Czy motorem wzrostu będą Chiny?

środa, 17 czerwca 2015 12:05

Zdaniem firm półprzewodnikowych i analityków obecnych na niedawnej wystawie Computex w Tajpej, w dalszej części bieżącej dekady wzrost w obszarze Internetu przedmiotów napędzać będzie elektronika noszona i urządzenia stanowiące wyposażenie domów. Według Bryana Ma, wiceprezesa firmy IDC, w bieżącym roku na rynek trafi 72 mln urządzeń przeznaczonych do noszenia, mających wartość 17 mld dolarów, a w roku 2019 będzie to już 156 mln sztuk wartych 39 mld. Jeśli chodzi o Internet of Things w urządzeniach domowych, to SR Tsai - dyrektor generalny Wireless Connectivity and Networking Business Unit firmy MediaTek - zauważył, że w Chinach ten sektor już teraz rozwija się szybciej niż w całej reszcie świata.

Jakie właściwie urządzenia można nosić?

- Gdybym był człowiekiem obstawiającym zakłady, powiedziałbym, że zegarki. Produkty przeznaczone do noszenia na nadgarstku z pewnością będą jedną z wiodących kategorii. Jesteśmy na początku tego wzrostu - stwierdził podczas prezentacji James Bruce, dyrektor działu rozwiązań mobilnych firmy ARM, której chipowe rozwiązania znajdują się w 90% smartfonów na świecie.

Ogólnie rzecz biorąc, według raportu IDC z 2 czerwca, na całym świecie rynek Internetu przedmiotów wzrośnie z 655,8 mld dolarów w roku 2014 do 1,7 bln dolarów w 2020, przy rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 16,9%. Ta prognoza wzrostu wydaje się znacznie mniej optymistyczna niż przewidywania opublikowane w tym miesiącu przez rynkowego obserwatora Linleya Gwennapa, czyli CAGR dla dostaw urządzeń dla IoT na poziomie 45,5%, od chwili obecnej do roku 2020. Gwenapp twierdzi, że dostawy w 2020 r. obejmą 1,9 mld urządzeń w porównaniu do 200 mln w robu obecnym.

Do czego wykorzystywać Internet of Things?

Zdaniem przedstawiciela ARM, potrzeba czasu by elektronika noszona nabrała charakteru czegoś niezbędnego. - W przypadku smartfonów dopiero po latach ujawniły się w pełni i rozwinęły różne przypadki ich użycia. To samo obserwujemy teraz w elektronice noszonej. Za trzy lub cztery lata zobaczymy wiele różnych osób, które ją wykorzystują - mówił James Bruce. Dodał też, że ze względu na łatwość użycia mają sens mobilne płatności lub dostęp do domu czy samochodu z wykorzystaniem zegarka z komunikacją bliskiego pola - Near Field Communication.

W zakresie urządzeń domowych przypadki wykorzystywania IoT rozwijają się najszybciej w Chinach. Jak mówił SR Tsai, niektóre firmy zaczęły dodawać obsługiwane przez Wi-Fi inteligentne przełączniki do klimatyzatorów i innych urządzeń gospodarstwa domowego. Zdaniem przedstawiciela MediaTeka globalny Internet przedmiotów funkcjonujący w domu obejmie w tym roku 50 mln nowych urządzeń, a w ciągu najbliższych trzech lat - 200 mln. Prognoza ta daje roczny wzrost CAGR o wartości 59% w okresie trzech lat.

Chiński Xiaomi, trzeci na świecie dostawca smartfonów, a także inni lokalni producenci telefonów próbują sprawić by Internet przedmiotów stał się częścią ich działalności. By przyczynić się do pobudzenia popytu, chiński rząd w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje około 200 mld dolarów w domowy szerokopasmowy dostęp do Internetu, oparty na światłowodach pozwalających na transmisję z szybkością 10 gigabitów na sekundę.

Czy Internet przedmiotów będzie bezpieczny?

Kwestie bezpieczeństwa mogą stać się czynnikiem ograniczającym ekspansję chińskiego biznesu w sektorze Internetu przedmiotów. - Obawy związane z bezpieczeństwem IoT są niższe niż w innych obszarach. Smartfony stanowią bramę osobistą, ale w domu potrzeba jeszcze bramy głównej. Jeśli router przekazuje dużo danych na zewnątrz, możemy zatrzymać prowadzony tą drogą atak. Zamiast zabezpieczać urządzenia końcowe, jak wcześniej laptopy, teraz lepiej zabezpieczyć dostęp w domowym routerze - mówił dyrektor Tsai. Jeżeli do inteligentnego domu, klimatyzatora, lodówki czy drzwi będą w sieci linki, to dla hakerów mogą one stanowić potencjalne źródło cennych danych osobistych. - Jeżeli są naruszone, masz duże kłopoty - dodał SR Tsai.

Według badań przeprowadzonych przez dostawcę oprogramowania zabezpieczającego - firmę Trend Micro, około 30% routerów dostępnych na rynku ma przełamane zabezpieczenia. MediaTek i Trend Micro współpracują obecnie ze sobą w celu zapewnienia bezpieczeństwa przed atakami na sieci domowe.

źródło: EE Times

 

World News 24h

niedziela, 24 czerwca 2018 07:53

Ericsson needs a range of industries to embrace 5G network services if the equipment maker is to get a long-term boost that would allow it to progress from cost-cutting to expansion. For now, the Swedish company is focusing on a cost-savings plan running until 2020 to shore up profitability, hoping that growth will then return as the pace of 5G network upgrades picks up early in the following decade. Having struggled with flagging revenue since 4G sales peaked in the middle of the decade, Ericsson is pinning its hopes for revived growth on the emergence of new mobile businesses in 10 broad sectors such as manufacturing, energy and public safety.

więcej na: www.reuters.com