Technologia krzemowa nadal ma przyszłość - IBM prezentuje procesor 7 nm

| Gospodarka Artykuły

IBM pokonał barierę 10 nm. Współpracując z GlobalFoundries, Samsungiem i uczelnią SUNY (State University of New York) wyprodukował pierwszy na świecie procesor 7-nanometrowy. Choć komercyjne chipy 7 nm będą mogły pojawić się najszybciej za dwa lata, układ testowy od IBM-a i jego partnerów jest bardzo ważny z trzech powodów: bazuje na litografii mniejszej niż 10 nm - co jest dość istotne samo w sobie, jest pierwszym komercyjnie opłacalnym układem logicznym w technologii FinFET sub-10 nm, który wykorzystuje jako materiał kanału germanek krzemu SiGe, a także wydaje się być przełomem w praktycznym wykorzystaniu litografii w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie EUV.

Technologia krzemowa nadal ma przyszłość - IBM prezentuje procesor 7 nm

Osiągnięty przez naukowców sukces powinien pomóc firmie IBM utrzymać harmonogram obejmujący udostępnienie w przyszłym roku nowej generacji procesorów Power 8+ oraz Power 9 w roku kolejnym, które dla IBM-a produkować będzie GlobalFoundries. Obecnie układy Power 8 wytwarzane są w procesie 22-nanometrowym, a chipy Power 9 (przewidziane na rok 2017) miały być produkowane w technologii 14 nm. Jeżeli procesor Power 9 będzie finalnie powstawał w technologii 7 nm, może to oznaczać koniec dominacji Intela na rynku serwerów.

Trzy największe przełomy, których IBM dokonał tworząc testowy układ 7 nm, to udoskonalenie litografii EUV, opanowanie skutecznego osadzania na płytkach krzemowych tranzystorowych kanałów SiGe oraz optymalizacja procesów technologicznych w celu zminimalizowania pasożytniczych pojemności. Czyni to nową technologię IBM-a możliwą do komercyjnego wdrożenia. Jak twierdzi Mukesh Khare, wiceprezes ds. technologii półprzewodnikowych w IBM Research, to dopiero początek nowej ery przełomów będącej wynikiem, ogłoszonego w 2014 r., planu zainwestowania w czasie 5 lat 3 mld dolarów, który obejmuje również badania w zakresie informatyki kwantowej i grafenu. Przewiduje się, że uruchomienie fabryk układów 7-nanometrowych może kosztować zarówno GlobalFoundries, jak i Samsunga od 6 do 10 mld dolarów.

Profesor Michael Liehr (z lewej) z SUNY Polytechnic Institute's Colleges of Nanoscale Science and Engineering (SUNY Poly CNSE) oraz Bala Haran (z prawej) z IBM Research prezentują wafer z testowymi chipami 7-nanometrowymi

Jeszcze niedawno twierdzono, że obecna dekada będzie ostatnią dekadą krzemu w układach półprzewodnikowych. Następcą krzemu miał być antymonek indu. Intel zapowiadał, że w procesie 7 nm krzemowe tranzystory nie będą już wykorzystywane. Teraz IBM pokazując procesor 7-nanometrowy, wykonany z wykorzystaniem litografii w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie, która stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań technologicznych, udowadnia, że koniec krzemu przewidywano przedwcześnie. Zatem wygląda na to, że okres obowiązywania prawa Moore'a został przedłużony.

źródło: Ars Technica, EE Times
zdjęcia: Darryl Bautista/Feature Photo Service for IBM

Zobacz również