wersja mobilna
Online: 607 Niedziela, 2018.06.24

Biznes

Omron przejął Adepta. Będzie rozwijał ofertę robotów przemysłowych

piątek, 23 października 2015 12:37

Omron, czołowy dostawca rozwiązań z branży automatyki, technologii czujników i sterowania, zawarł umowę kupna z firmą Adept Technology, producentem robotów przemysłowych z Kalifornii. Na mocy umowy Omron kupi za gotówkę 100% akcji Adepta - zapłaci po 13 dolarów za akcje zwykłe, a akcje będące w obiegu nabędzie w drodze przetargu. Warunki transakcji pozwalają oszacować wartość amerykańskiej firmy na około 200 mln dolarów. Transakcję jednogłośnie zaakceptowały zarządy obu firm, jej finalizacja jest przewidywana na koniec października bieżącego roku. Po zamknięciu transakcji Adept będzie podlegał filii Omrona w USA.

Według Yutaki Miyanagi, prezesa największego w Omronie działu automatyki przemysłowej, transakcja wpisuje się w strategię firmy inwestowania w technologie automatyki i politykę długoterminowego wzrostu obrotów.

Inteligentne zautomatyzowane serie produktów Adepta obejmują autonomiczne roboty mobilne, roboty przemysłowe, konfigurowalne moduły linearne, sterowniki mechanizmów robotów oraz szeroki asortyment wyposażenia z sektora automatyki, jak również kompleksowe rozwiązania z zakresu systemów wizyjnych i oprogramowania. Adept powstał w 1983 r. W ostatnim roku finansowym firma uzyskała obroty rzędu 54 mln dolarów oraz marżę brutto 42%. Firma zapewnia klientom niezawodne, zintegrowane produkty i usługi, mające dopomóc producentom w maksymalizacji produktywności, bezpieczeństwa, elastyczności i jakości produkcji.

Robot Omron Pamerkan do gry w ping-ponga uhonorowany amerykańską nagrodą Grand Prix w kategorii innowacji

Robot Omron Pamerkan do gry w ping-ponga uhonorowany amerykańską nagrodą Grand Prix w kategorii innowacji

Produkty Omrona z kolei cieszą się niesłabnącym zbytem i obecnie coraz większym zainteresowaniem klientów. Ma to związek z kondycją przemysłu wytwórczego w krajach wysokorozwiniętych. Zaplecze produkcyjne na świecie stale poddawane jest presji cięcia kosztów, skracania cykli produkcyjnych i funkcjonowania w środowiskach globalnych, a zakładom wytwórczym stawia się wymogi poprawy produktywności. Roboty są jednym z coraz powszechniej wprowadzanych innowacji, ponieważ pomagają obniżyć koszty pracy. Dzięki rozszerzeniu oferty Omronu o technologię robotyki Adepta, japońska firma będzie w stanie kompleksowo wspierać producentów w stawianiu czoła powyższym wyzwaniom w branżach motoryzacyjnej, elektronicznej, artykułów spożywczych i napojów, opakowań oraz innych rozwiązań przemysłowych, jak również zapewni wsparcie na poziomie inżynieryjnym.

Rewolucja robotów

W szczególności Omron dostarcza na rynek automaty do zastosowań pick&place, jak np. roboty z serii Delta, takie jak Standard Delta, Extended Reach Delta czy Mini Delta. Mogą one wykonywać do 200 operacji podnoszenia na minutę - czas reakcji maszyn zaczyna się od 1 ms i można je łatwo synchronizować z wieloma przenośnikami podczas operacji podnoszenia i układania. Automaty są wyposażone w system wykrywania i przeciwdziałania kolizji, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo w obszarze pracy maszyny.

Sprzedaż robotów przemysłowych na świecie w tysiącach sztuk (źródło: HSBC, Międzynarodowa Federacja Robotyki)

Sprzedaż robotów przemysłowych na świecie w tysiącach sztuk (źródło: HSBC, Międzynarodowa Federacja Robotyki)

Według dziennika Financial Times, cytującego analityków branżowych, okres spłaty robota o żywotności co najmniej 10 lat w 2015 r. wynosi 1,7 roku, a w przyszłym roku prawdopodobnie zmaleje do 1,3 roku. Roboty przemysłowe są od lat instalowane w fabrykach na całym świecie, w największym stopniu w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. W chińskich zakładach przybywa ich najszybciej. Montażu robotów w halach produkcyjnych w Chinach sprzyja proprzemysłowa polityka państwa. W roku ubiegłym prezydent Chin Xi Jinping wezwał do "rewolucji robotów przemysłowych". Firmy wytwarzające roboty otrzymują zwroty podatku VAT i dotacje, a firmy wykorzystujące roboty zwolnienia od podatków.

Od kilku lat Foxconn, czołowy dostawca EMS, realizuje w Chinach proces zastąpienia części pracowników montażu sprzętu elektronicznego "foxbotami" - robotami przemysłowymi własnej konstrukcji. W połowie roku Terry Gou, prezes Foxconna, stwierdził, że fabrykach firmy pracuje już około 50 tysięcy robotów, a z każdym rokiem ma przybywać kolejne 10 tysięcy nowych. Świadczy to o potencjale technologii robotyki przemysłowej. Według firmy analitycznej TMR rynek robotów przemysłowych w 2020 r. ma osiągnąć wartość 44,5 mld dolarów. Omron nie przestaje inwestować w rozwój innowacji urządzeń, jak i bazy produkcyjnej, i z pewnością nadal będzie rozwijał asortyment produktów, ale też odegra ważną rolę w dostosowaniu maszyn do sposobu bycia, poruszania się i myślenia w wielu sferach życia i pracy ludzi.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

niedziela, 24 czerwca 2018 19:52

TT Electronics has introduced SMD power inductors for use in high power density applications where size is critical. The low-profile devices are suitable for use in DC-DC converters using high switching frequencies up to 3MHz as well as EMI and low pass DC filters. Applications in the transportation field include powertrain, engine control, transmission control, LED driver, ABS braking systems, EPS, radar systems, and camera control systems. In the industrial sector they are suirable for use in automation systems as well as DC-DC converters. The HA66 series is a low profile, low loss, ferrite-based inductor designed with a wide range of inductances and package sizes. The series comprises a range of 38 inductors with inductance ratings from 2.5 to 220µH, DC resistances from 0.018 to 0.820Ω and Irms values from 1.22 to 11.2A.

więcej na: www.electronicsweekly.com