wersja mobilna
Online: 344 Niedziela, 2018.03.18

Biznes

Rozdano naukowe "Oskary" warte 25 mln dolarów. Wśród nagrodzonych także Polacy

wtorek, 06 grudnia 2016 12:56

W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz piąty odbyła się ceremonia rozdania dorocznych nagród Breakthrough Prize. Uroczystość odbyła się w ośrodku NASA - Ames Research Center w Mountain View w Kalifornii. Czternastu naukowców odebrało łącznie 25 mln dolarów nagród dotyczących naukowych dziedzin stanowiących fundamenty naszej cywilizacji. Warta 3 mln dolarów Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics trafiła do odkrywców fal grawitacyjnych - 1 mln przypada trzem założycielom obserwatorium LIGO, a 2 mln podzieli między siebie 1012 współtwórców, w tym 9 badaczy związanych z polskimi instytucjami naukowymi.

Zdobywców Nagrody Specjalnej z Fizyki Fundamentalnej (Special Breakthrough Prize in Fundamental Physics) ogłoszono już 2 maja br. Przyznano ją wyjątkowo, pomijając coroczny proces nominacji do Breakthrough Prize, jako szczególny wyraz uznania dla naukowców i inżynierów pracujących przy projekcie LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), którzy przyczynili się do odkrycia fal grawitacyjnych. Obserwatorium powołali trzej emerytowani amerykańscy profesorowie: Ronald Drever i Kip Thorne związani z California Institute of Technology oraz Rainer Weiss z Massachusetts Institute of Technology.

Ronald Drever i Reiner Weiss przyczynili się do budowy interferometru LIGO, a Kip Thorne był jednym z głównych orędowników poszukiwań fal grawitacyjnych. - Weiss robił pierwsze projekty i analizę czułości LIGO, a Drever miał fundamentalny pomysł na zwiększenie czułości detektora - dzięki jego pomysłowi wzrosła ona mniej więcej 10-krotnie. Kip Thorne natomiast był siłą napędową, motorem. Zorganizował globalną społeczność, która skupiła się nad programem fal grawitacyjnych - wyjaśniał lider polskiej grupy naukowców badających fale grawitacyjne prof. Andrzej Królak, reprezentujący Instytut Matematyczny PAN w Warszawie i Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Kolejną, wartą 3 mln dolarów, nagrodę w dziedzinie fizyki fundamentalnej podzielą między siebie trzej fizycy: Joseph Polchinski z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara za teorię opisującą czarne dziury oraz Andrew Strominger i Cumrun Vafa z Uniwersytetu Harvarda za wkład w dziedzinie kwantowej grawitacji i teorii strun. Breakthrough Prize w matematyce - następne 3 mln dolarów - otrzymał Jean Bourgain reprezentujący Institute for Advanced Study w Princeton w New Jersey, za jego wkład do analizy, kombinatoryki, równań różniczkowych cząstkowych, wielowymiarowej geometrii i teorii liczb.

Pięć nagród, po 3 mln dolarów każda, trafiło do badaczy zajmujących się naukami przyrodniczymi. Stephen Elledge z Harvard Medical School i Brigham and Women’s Hospital w Bostonie w Massachusetts otrzymał nagrodę za wgląd w jaki sposób komórki rozpoznają i odpowiadają na uszkodzenia w ich DNA oraz jak odnosi się to do rozwoju i leczenia raka. Harry Noller z University of California w Santa Cruz został uhonorowany m.in. za rozpoznanie fundamentalnej roli RNA w syntezie białek we wszystkich komórkach. Roeland Nusse reprezentujący Stanford University i Howard Hughes Medical Institute został nagrodzony za pionierskie prace w dziedzinie podziału komórek i systemu międzykomórkowej sygnalizacji mającej znaczenie w rozwoju raka i w biologii komórek macierzystych. Yoshinori Ohsumi z Tokyo Institute of Technology w Japonii otrzymał nagrodę za odkrycie mechanizmów stojących za autofagią, fundamentalnym procesem degradacji i naprawy komórek. Yoshinori Ohsumi otrzymał również w 2016 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Piątą nagrodę zdobył Huda Yahya Zoghbi z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie za odkrycia w zakresie przyczyn genetycznych i biochemicznych mechanizmów neurodegeneracyjnych i chorób neurologicznych, w tym zespołu Retta i ataksji rdzeniowo-móżdżkowej.

Pozostały 1 milion dolarów trafi do sześciu zwycięzców "Nowych Horyzontów" (New Horizons) za osiągnięcia w początkach kariery w dziedzinie fizyki i matematyki, a także jako Breakthrough Junior Prize dla nastoletnich twórców naukowego materiału wideo.

Wyróżnienia Breakthrough Prize ustanowiono w 2012 r. Nagrody są finansowane przez miliarderów z Doliny Krzemowej, takich jak Yuri Milner - właściciel Milner Global Foundation, Sergey Brin reprezentujący Google'a oraz Mark Zuckerberg - twórca Facebooka.

źródło: New Scientist

 


World News 24h

sobota, 17 marca 2018 19:59

The former chairman of Qualcomm is trying to buyout the company just days after President Donald Trump signed an executive order blocking a plan to acquire the company by chip rival Broadcom on the grounds of national security. Paul Jacobs, whose father founded the $89 billion chip company in 1985, informed board members about his plan to buy the company, according to the Financial Times. Jacobs has reached out to several global investors about supporting his bid, including SoftBank, according to the report. SoftBank, a Japanese holding company, has major stakes in several Silicon Valley companies including Uber, WeWork, SoFi, and Slack, thanks to its $100 billion mega fund specifically for investing in the industry.

więcej na: www.businessinsider.com