wersja mobilna
Online: 378 Sobota, 2018.06.23

Biznes

Dystrybucja półprzewodników w Europie w III kwartale zmalała - z przyczyn technicznych

czwartek, 12 stycznia 2017 12:54

Przyczyny techniczne były powodem nie najlepszej w III kwartale 2016 roku sprzedaży półprzewodników przez dystrybutorów w Europie, oceniło stowarzyszenie branżowe DMASS. Dystrybutorzy zakończyli ten kwartał sprzedażą za 1,81 mld euro, o 0,9% mniej w porównaniu do poprzedniego kwartału, głównie ze względu na zmienioną, przez niektóre firmy zrzeszone w stowarzyszeniu, formę klasyfikacji danych o wynikach. Bez tych przyczyn technicznych, tj. zmienionych dat końca kwartału dla niektórych firm członkowskich, obroty dystrybutorów w III kw. byłby kwartalnie wyższe.

Rok 2016 dał się więc poznać jako okres stabilności i odporności rynku mikroelektroniki na tle rekordowych obrotów roku wcześniejszego oraz ogólnie trudnej sytuacji gospodarczej w Europie. W odniesieniu do poszczególnych krajów i regionów DMASS podkreśliło, że największe wzrosty miały miejsce poza głównymi gospodarkami Europy. Pod względem wzrostu w III kw. pozytywnie wyróżnił się Izrael i kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w rozbiciu kwartalnym wg DMASS, dane w mld euro

Obroty dystrybutorów półprzewodników w Europie w rozbiciu kwartalnym wg DMASS, dane w mld euro

Niższe w skali kwartału obroty uzyskały Wielka Brytania, Niemcy, Francja i kraje skandynawskie. Na rynku brytyjskim w III kw. sprzedaż zmalała o 10,5%, także w wyniku różnic kursowych - wartość tego rynku wyniosła 135 mln euro, choć w samych funtach szterlingach wartość rynku pozostała generalnie niezmienna. Rynek Niemiec zmalał o 4,4%, do 570 mln euro, Francji o 1,4%, do 124 mln euro oraz krajów skandynawskich o 4%, do 154 mln euro. Wartość dystrybucji we Włoszech wyniosła 154 mln euro zmieniając się dodatnio o 0,1%, natomiast rejon Europy Środkowo- Wschodniej wzrósł w tym okresie do 260 mln euro, o przyzwoite 5,7%.

Dane z miesięcy lipiec-wrzesień podsumował Georg Steinberger, prezes DMASS. Jego zdaniem na sytuację złożyło się szereg przyczyn - Wielka Brytania wciąż przechodzi efekt Brexitu, we Francji i Niemczech dominowały spadki okresu wakacyjnego, podobnie w krajach skandynawskich, przy czym dodatkowo wciąż trwa przenoszenie produkcji ze Skandynawii do krajów o niższych kosztach, na czym korzysta Europa Środkowo-Wschodnia. Ten ostatni region przyciąga zresztą inwestorów nie tylko ze Skandynawii.

W analizie produktowej dla szeregu grup produktów rynek wygląda obiecująco. Należą do nich m.in. wydajne mikrokontrolery, niektóre wysokiej klasy układy analogowe oraz czujniki, tj. podzespoły trafiające do IoT - rynku o ogromnym potencjale wzrostu. Na plus wypadł także rynek układów logicznych związanych z mikrokomputerami (MOS Micro), rosnąc w III kw. o 0,8%, do 380 mln euro. Największy w Europie rynek analogowy wzrósł o 1,5%, do 548 mln euro. Rynek optoelektroniki wzrósł o 0,2%, do 184 mln euro. Skurczyły się natomiast rynki układów pamięci, logiki programowalnej oraz układów w.cz., zasilania i elementów dyskretnych.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

sobota, 23 czerwca 2018 11:59

China's AI sector has witnessed a new round of fundraising campaigns, with a flurry of investment deals completed over the past few weeks to make AI unicorns there stronger, according to industry sources. The latest funding deal, completed on June 20, was closed by AI chipmaker Cambricon Technologies. In its series B funding round, the company raised millions of US dollars from investors including state-backed venture capital funds such as China State-Owned Capital Venture Investment Fund, SDIC Venture Capital and China Reform Fund, as well as companies like Alibaba Group, Lenovo and Incubator Group.

więcej na: www.digitimes.com