wersja mobilna
Online: 460 Sobota, 2017.11.25

Biznes

W branży półprzewodnikowej wyhamowały transakcje M&A

środa, 26 lipca 2017 12:54

W nadchodzącej aktualizacji do raportu McClean 2017, która ma być wydana jeszcze w tym tygodniu, IC Insights odnosi się do zmieniającego się krajobrazu branży półprzewodników w dziedzinie fuzji i przejęć. Wartość transakcji M&A - mergers and acquisitions - w bieżącym roku znacznie zmalała. Liczne mniejsze transakcje zostały dokonane, ale umowy o dużej wartości, "megadeals", jeszcze nie miały miejsca.

Historyczna fala fuzji i przejęć, która przetoczyła się przez branżę półprzewodnikową w ciągu ostatnich dwóch lat, w pierwszej połowie 2017 r. opadła. Łączna wartość ogłoszonych od stycznia kilkunastu transakcji osiągnęła zaledwie 1,4 mld dolarów.

Transakcje M&A w branży półprzewodnikowejW pierwszych połowach roku 2016 oraz rekordowo wysokiego pod względem transakcji M&A roku 2015 łączna wartość umów wyniosła odpowiednio 4,6 mld i 72,6 mld dolarów (wykres). Zatem w ubiegłym roku transakcje M&A zaczęły rozwijać się powoli - w porównaniu do rekordowego tempa w pierwszej połowie roku 2015 - ale kilka dużych transakcji ogłoszonych w trzecim kwartale spowodowało, że w branży półprzewodnikowej wartość akwizycji w całym 2016 roku wzrosła do blisko 100 mld dolarów, zbliżając się do rekordu wszech czasów, czyli 107,3 mld dolarów z roku 2015.

W lipcu bieżącego roku kilka dużych przejęć było w fazie negocjacji lub też krążyły na ich temat różne pogłoski, ale jest mało prawdopodobne, że wartość ewentualnych umów zbliży się w jakikolwiek sposób do poziomów z lat 2015-2016.

Duża różnica między tegoroczną aktywnością w zakresie fuzji i przejęć a poprzednimi dwoma latami polega na braku przejęć spektakularnych, czyli tzw. megadeals. Do tej pory tylko jedna transakcja w 2017 r. osiągnęła pół miliarda dolarów - gotówkowa transakcja przejęcia firmy Exar przez spółkę MaxLinear warta 687 mln dolarów, ogłoszona w marcu i zakończona w maju.

W 2016 r. było siedem transakcji przekraczających miliard dolarów, z których trzy miały wartość ponad 10 mld. W roku 2015 miliardowych transakcji było 10, w tym cztery na przeszło 10 mld dolarów. Lista firmy IC Insights obejmuje wyłącznie dostawców półprzewodników i wyklucza przejęcia przedsiębiorstw zajmujących się oprogramowaniem i systemami biznesowymi, czego przykładem jest ogłoszone przez Intela w marcu br. przejęcie izraelskiego dostawcy technologii obrazowania dla pojazdów autonomicznych - firmy Mobileye - za 15,3 mld dolarów.

źródło: IC Insights

 

World News 24h

sobota, 25 listopada 2017 12:08

Melexis has brought out a family of miniature far infrared sensors for use in multiple applications where accurate temperature measurement is required. The MLX90632 family is based upon Melexis’ established FIR technology that utilizes the fact that every object emits heat radiation. The ultra-small integrated thermopile CMOS IC is a complete solution in a single 3x3x1mm QFN package including the sensor element, signal processing, digital interface and optics thereby allowing rapid and simple integration into a wide variety of modern applications. The device delivers thermal stability when experiencing thermal gradients and rapid temperature changes, thus solving a well-known weakness of existing infrared sensors. In addition, it offers a surface mounted package compatible with standard PCB assembly techniques.

więcej na: www.electronicsweekly.com