wersja mobilna
Online: 474 Sobota, 2018.03.17

Biznes

W branży półprzewodnikowej wyhamowały transakcje M&A

środa, 26 lipca 2017 12:54

W nadchodzącej aktualizacji do raportu McClean 2017, która ma być wydana jeszcze w tym tygodniu, IC Insights odnosi się do zmieniającego się krajobrazu branży półprzewodników w dziedzinie fuzji i przejęć. Wartość transakcji M&A - mergers and acquisitions - w bieżącym roku znacznie zmalała. Liczne mniejsze transakcje zostały dokonane, ale umowy o dużej wartości, "megadeals", jeszcze nie miały miejsca.

Historyczna fala fuzji i przejęć, która przetoczyła się przez branżę półprzewodnikową w ciągu ostatnich dwóch lat, w pierwszej połowie 2017 r. opadła. Łączna wartość ogłoszonych od stycznia kilkunastu transakcji osiągnęła zaledwie 1,4 mld dolarów.

Transakcje M&A w branży półprzewodnikowejW pierwszych połowach roku 2016 oraz rekordowo wysokiego pod względem transakcji M&A roku 2015 łączna wartość umów wyniosła odpowiednio 4,6 mld i 72,6 mld dolarów (wykres). Zatem w ubiegłym roku transakcje M&A zaczęły rozwijać się powoli - w porównaniu do rekordowego tempa w pierwszej połowie roku 2015 - ale kilka dużych transakcji ogłoszonych w trzecim kwartale spowodowało, że w branży półprzewodnikowej wartość akwizycji w całym 2016 roku wzrosła do blisko 100 mld dolarów, zbliżając się do rekordu wszech czasów, czyli 107,3 mld dolarów z roku 2015.

W lipcu bieżącego roku kilka dużych przejęć było w fazie negocjacji lub też krążyły na ich temat różne pogłoski, ale jest mało prawdopodobne, że wartość ewentualnych umów zbliży się w jakikolwiek sposób do poziomów z lat 2015-2016.

Duża różnica między tegoroczną aktywnością w zakresie fuzji i przejęć a poprzednimi dwoma latami polega na braku przejęć spektakularnych, czyli tzw. megadeals. Do tej pory tylko jedna transakcja w 2017 r. osiągnęła pół miliarda dolarów - gotówkowa transakcja przejęcia firmy Exar przez spółkę MaxLinear warta 687 mln dolarów, ogłoszona w marcu i zakończona w maju.

W 2016 r. było siedem transakcji przekraczających miliard dolarów, z których trzy miały wartość ponad 10 mld. W roku 2015 miliardowych transakcji było 10, w tym cztery na przeszło 10 mld dolarów. Lista firmy IC Insights obejmuje wyłącznie dostawców półprzewodników i wyklucza przejęcia przedsiębiorstw zajmujących się oprogramowaniem i systemami biznesowymi, czego przykładem jest ogłoszone przez Intela w marcu br. przejęcie izraelskiego dostawcy technologii obrazowania dla pojazdów autonomicznych - firmy Mobileye - za 15,3 mld dolarów.

źródło: IC Insights

 


World News 24h

sobota, 17 marca 2018 15:56

Acer chairman Jason Chen, at the company's supply chain conference on March 14, said that Acer's business transformation will soon enter the third stage where the goal is to maintain sustainable operations. The company will focus on creating more startups that fit with the markets' changes. For the short-term, Acer will focus on developing gaming products and penetrating into the gaming market. Following the achievement of becoming the largest gaming brand in India, Chen said Acer seeks to also take over the leading place in North America's gaming market in 2018. In addition to gaming, Acer has also been pushing products for the high-performance computing, server, full-set solution, software, enterprise PC, smart city and virtual reality (VR) markets.

więcej na: www.digitimes.com