wersja mobilna
Online: 806 Piątek, 2018.06.22

Biznes

Wyświetlacze microLED - czy wybuchnie wojna patentowa?

środa, 14 lutego 2018 12:54

Wyświetlacze microLED to rozwiązania uznawane za następcę OLED-ów, nad którymi pracuje obecnie wiele firm. Koncepcja polega na tym, aby na podłożu o wielkości ekranu ułożyć miliony małych diod LED RGB, z których każda będzie odpowiadać za jeden piksel. Całość ma w porównaniu do wyświetlaczy organicznych być efektywniejsza energetycznie, jaśniejsza i bardziej kontrastowa. Diody LED z azotku galu mają zapewnić też 30 razy większą jasność, o połowę mniejszy pobór mocy i dłuższą żywotność w porównaniu do dostępnych na rynku rozwiązań.

Potencjał rodzącego się nowego sektora mikrowyświetlaczy LED (opisywanych też terminami micro-LED, mLED lub µLED) najłatwiej ocenić przez pryzmat patentów zgłaszanych przez firmy i organizacje zajmujące się tą tematyką. Aktualnie rozpatrywanych jest około 1500 wniosków, które zostały zgłoszone przez 125 firm i organizacji. Pierwsze złożono w latach 2000-2001, ale większość dotyczy okresu po 2012 roku. W związku z tym do tej pory przyznano jedynie niewielką liczbę patentów.

Do sektora microLED należą liczne startupy, producenci wyświetlaczy, producenci OEM, firmy produkujące półprzewodniki, producenci LED i instytucje badawcze. Średnia wieku tych przedsiębiorstw jest mała - 3,2 roku. Pionierzy to między innymi Sony, Sharp, MIT, Kansas State University, University of Hong Kong, Strathclyde University i Tyndall Institute oraz startupy, jak LuxVue (kupiona przez Apple), PlayNitride i Mikro Mesa.

Za wyjątkiem firm Sharp i Sony, producenci wyświetlaczy i producenci LED są względnie spóźnieni w tej technologii. Prawdopodobnie powodem jest to, że mikrowyświetlacz LED nie jest łatwy do opanowania, a zmieszczenie wielu chipów LED na małym podłożu - aby stworzyć tani, wydajny i trwały produkt - jest zadaniem pełnym wyzwań.

Produkcja mikrowyświetlaczy LED na dużą skalę wymaga opanowania trzech głównych obszarów: produkcji diod LED, produkcji podłoża oraz procesu przenoszenia i montażu diod na podłożu. Wydaje się, że jednej firmie trudno będzie opracować metodę kompleksową, unikalną i obejmującą wszystkie główne węzły technologiczne, i konieczne będzie licencjonowanie patentów.

Małe firmy, o silnej pozycji w różnych punktach technologii, będą próbowały uzyskać opłaty licencyjne od większych graczy zajmujących się produkcją. Wielkie korporacje będą próbowały blokować się nawzajem i uniemożliwiać konkurentom wejście na rynek. Oznacza to, że mimo wielkich oczekiwań, zapowiedzi i pokazów prototypów na targach CES, na komercjalizację trzeba będzie sporo poczekać.

Główni gracze w zakresie mikrowyświetlaczy LED i liczby złożonych przez nich wniosków patentowych Wnioski patentowe w podziale na typy zgłaszających jednostek
 

World News 24h

piątek, 22 czerwca 2018 18:00

Speculation has been circulating that Qualcomm will return to TSMC for 7nm. Industry sources believe that the foundry with its 7nm FinFET process node will win back its major contract with the US chip vendor at the end of 2018 or early 2019. Qualcomm will place orders for its next-generation Snapdragon 800 chip series with TSMC given the foundry's more competitive 7nm node manufacturing, according to the sources. Qualcomm will also have TSMC fabricate its 5G modem chips, said the sources. TSMC had long been Qualcomm's foundry partner before Samsung won 14nm and 10nm Snapdragon chip orders. Qualcomm started to partner with TSMC in the development of 65nm chips in 2006, and the pair extended their collaboration to 45nm and 28nm process manufacturing.

więcej na: www.digitimes.com