Produkcja półprzewodników w Chinach będzie rosła o 15% rocznie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jak informuje IC Insights, w 2018 roku produkcja chipów w Chinach stanowiła 15,3% wartego 155 miliardów dolarów rynku IC. Pięć lat wcześniej - w 2013 r. - było to 12,6%. Według prognoz udział ten wzrośnie do 20,5% w 2023 roku. Biorąc pod uwagę, że produkcja IC w Chinach wyniosła w 2018 r. zaledwie 23,8 mld dolarów, wzrost ten zaczyna się od stosunkowo niewielkiej bazy.

Produkcja półprzewodników w Chinach będzie rosła o 15% rocznie

W 2018 r. firmy SK Hynix, Samsung, Intel i TSMC były głównymi zagranicznymi producentami układów scalonych, których produkcja w Chinach była znacząca. Działająca w Chinach, należąca do SK Hynix, fabryka 300-milimetrowych płytek dysponowała największymi możliwościami produkcyjnymi spośród wszystkich fabryk - 200 tys. płytek miesięcznie.

Fabryka Intela w Dalian (Fab 68), po konwersji do produkcji układów 3D NAND flash, dysponowała w grudniu 2018 r. maksymalnymi zdolnościami wytwarzania płytek 300 mm na poziomie 70 tys.miesięcznie.

Należąca do Samsunga, działająca od 2012 roku w Xian, fabryka płytek o średnicy 300 mm, dysponowała na koniec ubiegłego roku zainstalowaną mocą produkcyjną na poziomie 100 tys. płytek miesięcznie. Firma planuje zwiększyć możliwości tego obiektu do 200 tys. płytek 3D NAND flash miesięcznie.

W ciągu następnych pięciu lat oczekuje się znacznego wzrostu sprzedaży chipów przez chińskie firmy, w tym producentów pure-play SMIC oraz Huahong Group, a także pamięciowe start-upy YMTC i ChangXin Memory Technologies (CXMT, dawniej Innotron).

Prawdopodobnie pojawią się nowe firmy, które chcą rozpocząć w Chinach produkcję IC, jak na przykład tajwański Foxconn, który w grudniu 2018 roku ogłosił, że zamierza zbudować w Chinach fabrykę o wartości 9,0 mld dolarów, oferującą usługi foundry, jak również produkującą chipsety TV i czujniki obrazu.

Jeśli produkcja IC w Chinach wzrośnie do 47 mld dolarów w 2023 roku, jak prognozuje IC Insights, nadal będzie stanowiła tylko 8,2% globalnego rynku IC, który ma mieć wówczas wartość 571,4 mld dolarów.

Mimo, że produkcję chipów uruchamiają takie chińskie firmy, jak YMTC i CXMT, IC Insights uważa, że ​​firmy zagraniczne nadal będą dużą częścią bazy produkcyjnej IC w Chinach. W rezultacie IC Insights przewiduje, że co najmniej 50% produkcji IC w Chinach, w 2023 roku, będzie generowane przez zagranicznych producentów mających w Państwie Środka swoje fabryki - chodzi o firmy SK Hynix, Samsung, Intel, TSMC, UMC, GlobalFoundries i Foxconn.

Chińskie plany inwestycyjne na najbliższe pięć lat są imponujące i prawdopodobnie Chiny osiągną pewien poziom sukcesu swojej strategii polegającej na zmniejszeniu uzależnienia od importu IC. Jednak biorąc pod uwagę zwiększoną kontrolę nad chińskimi próbami zakupu zagranicznych firm technologicznych i prawne wyzwania, z którymi chińskie start-upy będą musiały zmierzyć się w przyszłości, IC Insights uważa, że ​​obecna strategia Chin w odniesieniu do branży IC przyniesie w rezultacie sukces dość odległy od tego, do którym rząd Chin myślał w ramach planu "Made in China 2025", tj. 40% samowystarczalności do 2020 r. i 70% do roku 2025.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również