Outsourcing napędza rynek produkcji elektroniki

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według raportu przygotowanego przez analityków z New Venture Research całkowita wartość rynku produkcji elektroniki przekroczyła 555 mld dolarów na koniec roku 2019. Podczas gdy na przestrzeni ostatnich 2 lat rynek firm produkcyjnych sprzedających produkty pod własną marką wzrósł o zaledwie 60 mln USD, wartość producentów kontraktowych (wytwarzających swoje produkty dla innych firm) wzrosła aż o 13 mld.

Outsourcing napędza rynek produkcji elektroniki

Najwięksi gracze na rynku elektroniki

Za największą część rynku (36%) odpowiada obecnie sektor komunikacyjny. Na stale rosnące zapotrzebowanie na coraz szybszą wymianę danych, rozwój sieci bezprzewodowych i LAN, nałożyły się inwestycje w budowę infrastruktury sieci 5G w wielu krajach przez firmy takie jak Huawei, Samsung czy Nokia. Ważną część tego sektora stanowią również smartfony, odpowiadające za ponad połowę jego wartości. Duża część z tych urządzeń jest wytwarzania przez firmy EMS.

Drugim największym sektorem w 2019 r. okazał się sektor komputerowy, tj. sprzęt do codziennego użytku prywatnego i służbowego (laptopy, komputery stacjonarne i tablety) oraz serwery dla usług działających w chmurze. O ile pecety są w odwodzie, ciągły rozwój technologii, takich jak Internet Rzeczy i chmur obliczeniowych, będzie dalej napędzał olbrzymie zapotrzebowanie na serwery, dzięki czemu sektor komputerowy dalej pozostanie jednym z największych na rynku elektronicznym.

Wartości sektorów rynku elektronicznego
 
Wartość poszczególnych sektorów rynku elektronicznego wg New Venture Research
Produkcja elektroniki - prognozy wzrostu
 
Wartość i prognozy wzrostu dla rynków producentów elektroniki oryginalnej (ODM) i producentów kontraktowych (EMS) wg New Venture Research

COVID-19 a prognozy dla producentów elektroniki

Pandemia silnie wpłynęła negatywnie na przyszłe prognozy dla całego rynku, w tym sektorów takich jak motoryzacja, elektronika konsumencka i telekomunikacja. W zupełnie innej sytuacji znajduje się za to sektor elektroniki medycznej, który jako jedyny może oczekiwać wysokich wzrostów. Olbrzymie zapotrzebowanie na aparaturę diagnostyczną, taką jak bezdotykowe termometry, sprzęt do ultrasonografii czy diagnostyki molekularnej (testy analityczne), może przynieść duże zyski.

Produkcja elektroniki - outsourcing

Elektronika medyczna od wielu lat odnotowywała stabilny wzrost, między innymi ze względu na zwiększone wydatki większości państw na służbę zdrowia oraz starzejące się społeczeństwo, ale to właśnie pandemia może go przyspieszyć do poziomu znacznie większego niż oczekiwany przed pandemią.

Kluczowymi firmami dla dalszego rozwoju produkcji elektroniki będą firmy outsourcingowe (EMS), takie jak Foxconn, Pegatron, Flex czy Jabil, które mogą liczyć na dużo większe wzrosty niż producenci elektroniki oryginalnej (ODM). Jak widać na wykresie, udział producentów kontraktowych w rynku cały czas się zwiększa. (PM)

Największe firmy EMS wg obrotów za 2018 rok (ostatnie publicznie dostępne dane)

1. Hon Hai Precision Industry (Foxconn), Tajwan
2. Pegatron, Tajwan
3. Flex, Singapur
4. Jabil, USA
5. Sanmina, USA
6. Wistron, Tajwan
7. Celestica, Kanada
8. New Kinpo Group, Tajwan
9. Universal Scientific Industrial, Chiny
10. Plexus, USA
11. Venture, Singapur
12. Benchmark Electronics, USA
13. Shenzhen Kaifa, Chiny
14. Zollner Elektronik, Niemcy
15. SIIX, Japonia
(...)
19. Kimball Electronics, USA
29. Scanfil EMS, Finlandia
46. Lacroix Electronics, Francja
49. Fideltronik, Polska
50. Kitron, Norwegia

Zobacz również