wersja mobilna
Online: 600 Wtorek, 2018.02.20

Biznes

Wzrost popularności oświetlenia i wyświetlaczy LED

czwartek, 11 lutego 2010 14:56

W trudnych czasach diody LED emitujące światło zaczęły wyznaczać drogę rozwoju dla przemysłu. Podczas gdy w całej gospodarce koniunktura nie była najlepsza, popyt na diody świecące wysokiej jasności w 2008 roku wzrosą o 3%. W 2009 roku analitycy z DisplaySearch oczekują 7-procentowego wzrostu sprzedaży.

Niewątpliwie nadchodzi nowa era dla oświetlenia, w której białe LED-y będą bardziej efektywnie oświetlać nasze życie. Aplikacje oświetleniowe bazujące na źródłach światła SSL robią krok w kierunku zastąpienia żarówek i jarzeniówek. Co prawda koszt użycia LED-ów w aplikacjach uniwersalnych wciąż jest wygórowany, jednak rządowe regulacje mogą w ciągu kilku kolejnych lat przyspieszyć upowszechnienie tego typu oświetlenia, co przyczyni się do obniżenia kosztów.

 

Rys. 1. Prognoza światowej sprzedaży LED w podziale na segmenty rynkowe. źródło: Databeans

Od września 2009 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz produkcji żarówek 100-watowych, do 2012 roku będą stopniowo wycofywane żarówki nieefektywne, a w roku 2016 całkowitym zakazem produkcji zostaną objęte wszystkie żarówki tradycyjne. Podobne restrykcje wprowadzono w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych. Od 2012 roku na terenie USA nie będzie możliwa, z paroma wyjątkami, sprzedaż zwykłych żarówek. Również w Australii przyjęto ustawę mającą na celu upowszechnienie oświetlenia efektywnego energetycznie. Chiny, odpowiadające za 70% światowej produkcji żarówek, zgodziły się zaprzestać ich produkowania w ciągu 10 lat. Zanim jeszcze LED-y staną się realną alternatywą, ustawodawcy sprzyjają wykorzystaniu świetlówek kompaktowych CFL.

 

Eksperci z branży oświetleniowej nie spodziewają się, żeby w ciągu najbliższych pięciu lat przewaga technologii LED nad CFL została szerzej zauważona, szczególnie w zakresie jakości światła i możliwości regulacji jego natężenia, sterowalności, czasu życia oraz środowiskowych kosztów użytkowania. Jednak niektóre LED-y są już obecnie konkurencyjne z CFL pod względem skuteczności świetlnej. Oczekuje się, że LED-y wejdą na rynek komercyjny i przemysłowy, przyczyniając się do oszczędności i lepszej kontroli kosztów. Lampy LED będą stosowane w aplikacjach kierunkowego oświetlenia, w miejscach trudno dostępnych oraz tam, gdzie koszt wymiany jest bardzo wysoki.

Analitycy z Databeans spodziewają się, że rynek LED-ów, z uwzględnieniem białych diod do aplikacji oświetleniowych, będzie rósł w tempie 23% rocznie przez kilka kolejnych lat, a w samym roku 2009 całkowita światowa sprzedaż diod LED osiągnie 5,3 mld dol. LED-y są obecnie jednymi z niewielu komponentów półprzewodnikowych, które w 2009 roku odnotują wzrost. Co więcej, rynek optoelektroniki jest już w 31% zdominowany przez LED-y – większym udziałem w tym sektorze mogą poszczycić się jedynie czujniki obrazu. Według Databeans, białe LED-y były często zbyt drogie dla większości aplikacji oświetleniowych, jednak w ciągu kilku ostatnich lat średnie ceny sprzedaży i koszty produkcyjne gwałtownie spadły, dzięki czemu LED-y stały się znacznie bardziej efektywne dla wielu aplikacji, wliczając komercyjne i mieszkaniowe oświetlenie SSL, notebooki, telefony komórkowe, kamery cyfrowe, telewizory LCD, sterowanie procesami przemysłowymi oraz aplikacje motoryzacyjne.

 

Rys. 2. Prognoza światowej sprzedaży oświetlenia LED. źródło: Databeans

W celu dalszej redukcji kosztów najwięksi producenci LED będą musieli podjąć kluczowe decyzje. Od dawna bazują oni na 2-calowych płytkach podłożowych, jednak ostatnio główne spółki z branży zaadaptowały do masowej produkcji standard 4-calowy, a część firm rozważa nawet wykorzystanie większych, 6-calowych podłoży szafirowych. Adaptacja większych podłoży przyczyni się do znacznego zmniejszenia kosztów produkcji. Docelowo oświetlenie LED typu SSL może zastąpić tradycyjne żarówki i świetlówki w praktycznie wszystkich aplikacjach komercyjnych i konsumenckich. Na przykład niedawno została zaprojektowana lampa LED przeznaczona do wykorzystania w żyrandolach, zapewniająca pełny, 360-stopniowy zakres oświetlenia. Według ankiety Energy Smart Marketers, 72% przedsiębiorców budowlanych wykorzystuje w swoich projektach oświetlenie LED. Badania przeprowadzono na 2100 osobach z 1900 firm wykonawczych z branży elektrycznej i oświetleniowej.

 

Ostatni raport Strategies Unlimited pokazuje, że rynek LED do aplikacji oświetleniowych znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, jednak do roku 2013 oczekuje się wzrostu dochodów tej branży na poziomie 107% rocznie. Kolejnym czynnikiem wzrostu LED jest większe zainteresowanie tymi diodami na rynku wyświetlaczy. Niezależnie od geograficznego miejsca produkcji, jeśli składnik wyposażenia elektronicznego zawiera wyświetlacz, a szczególnie mały, energooszczędny oraz wydajny i elastyczny, to istnieje duża szansa, że zawarte są w nim LED-y lub ich montaż jest poważnie rozważany. Po dekadach nieobecności w branży wyświetlaczy, LED-y zaczynają pełnić coraz bardziej widoczną rolę w ekranach produkowanych na rynki przemysłowe, medyczne, motoryzacyjne, komunikacyjne oraz konsumenckie. DisplaySearch przewiduje, że w ciągu trzech lat całkowita wartość sprzedaży LED zwiększy się ponaddwukrotnie, z 75,8 mld sztuk w 2009 do 167 mld w roku 2012.

 

Rys. 3. Udział w rynku LED diod RGB oraz białych o wysokiej jasności (HB). źródło: Databeans

Użycie LED w przemyśle elektronicznym rozszerza się z tradycyjnych aplikacji motoryzacyjnych i telefonów mobilnych na takie obszary, jak notebooki, kamery cyfrowe, telewizory LCD oraz sterowanie procesami przemysłowymi. Według DisplaySearch, udział podświetlaczy LED w rynku notebooków osiągnie 52% w 2009 roku i gwałtownie wzrośnie do 81% w roku 2010. W rynku telewizorów LCD udział ten wzrośnie z 3% i 3,6 mln sztuk w 2009 roku do 10% i 15 milionów sztuk w roku 2010. Jest to imponująca prognoza dla technologii, która swoje początki miała w latach 20., kilka dekad przed boomem na półprzewodniki.

 

Wygórowane ceny początkowo ograniczyły atrakcyjność LED-ów, jednak stały wzrost różnych aplikacji przyczynił się do spadku cen diod do groszy za sztukę. Obecnie, w obliczu prób ograniczania zużycia energii i redukcji wpływu wywieranego na środowisko przez produkty wszystkich branż przemysłu, LED-y ponownie zaczynają budzić zainteresowanie nie tylko jako składniki małych wyświetlaczy, ale także jako elementy dużych paneli. Według analityków, LED-y wygenerują nowy wzrost dla przemysłu TFT LCD dzięki zgodności z wymogami ochrony środowiska, zmniejszeniu zużycia mocy, dodatkowym możliwościom przyciemniania, lepszym kolorom oraz niewielkim wymiarom paneli LCD.

Z drugiej strony, TFT LCD dodadzą wigoru branży LED, jako że przyczyniają się do powstania nowych aplikacji wymagających wyższej jakości i większego zaawansowania technologicznego. Analitycy iSuppli szacują, że wzrost sprzedaży dużych paneli LCD w II kwartale 2009 roku wyniesie 41%, co jest wynikiem chińskiego popytu, napędzanego przez program stymulacyjny wdrażany przez tamtejszy rząd. Jednocześnie, w tym samym kwartale wrócił popyt na panele do notebooków, a globalna sprzedaż telewizorów LCD utrzymała się na dobrym poziomie.

 

Rys. 4. Popyt na LED-y w miliardach sztuk. źródło: DisplaySearch

Analitycy Dash przewidują, że rynek dużych paneli LCD w drugiej połowie 2009 roku znacznie wzrośnie, odzyskując część strat poniesionych w pierwszym kwartale oraz zbliżając się do wyników sektora za rok 2008, gdy dochody wzrosły do 73,1 mld dol. Chociaż wartość sprzedaży dużych paneli LCD spadła w 2009 roku o 8 procent do 67,2 mld dol., to przewiduje się, że liczba sprzedanych paneli wzrośnie w tym roku o prawie 19% do 516,7 mln sztuk z 435,7 mln sztuk w roku 2008. Odrodzenie rynku wyświetlaczy i wzrost popytu na LED-y wywrze presję na inwestycje w nowe fabryki i technologie.

 

Perspektywy wzrostu przyciągają również na ten rynek nowe firmy, co może w długiej perspektywie prowadzić do dalszego spadku cen w wyniku konkurencji. Analitycy DisplaySearch uważają, że wszyscy producenci płaskich wyświetlaczy uczestniczą w rynku LED za pośrednictwem nowych spółek lub inwestycji w już istniejące. DisplaySearch oczekuje, że ze względu na obszerne portfolio i dobre powiązania z klientami, tacy dostawcy jak Nichia czy Toyoda Gosei będą w ciągu trzech kolejnych lat wciąż dominować na rynku niebieskich i białych LED stosowanych w podświetlaczach LCD.

Niemniej Samsung LED, Stanley, Citizen, Showa Denko, Seoul Semiconductor oraz Osram liczą na wzrost branży podświetlaczy LED do telewizorów LCD, a tajwańscy producenci, tacy jak Lite-On, Chi-Mei Lighting, Lighthouse oraz Everbright, wchodzą na rynek podświetlaczy za pośrednictwem struktur niskokosztowych.

 

World News 24h

wtorek, 20 lutego 2018 10:04

Photons are among the most ubiquitous, but loneliest particles in the quantum world - they're always around us, but never interact with each other. Scientists from MIT and Harvard have managed quite a feat then, by observing groups of three photons interacting and sticking together to create a new weird form of light. The research is purely experimental for now, but could enable researchers to entangle photons, a key part of building quantum computers. When you throw certain elements together like hydrogen or oxygen, they can bond in pairs or even triplets, forming O2 (oxygen) or O3 (ozone), for instance. Shine two flashlights together, however and ... crickets. The photons simply pass through each other like phantoms and there's no reaction whatsoever.

więcej na: news.mit.edu