Nowy podajnik komponentów do maszyn pick & place firmy Hitachi

| Automaticon 2014 Artykuły

W ostatnich latach obserwujemy znaczący postęp w technologiach wykorzystywanych w automatach do układania komponentów w obudowach SMD. Żeby sprostać rosnącym wymaganiom rynku, producenci prześcigają się w podnoszeniu parametrów swoich maszyn, głównie prędkości i precyzji działania.

Nowy podajnik komponentów do maszyn pick & place firmy Hitachi

Mimo wielu zmian na lepsze i szeregu co chwila pojawiających się innowacji niewiele zmieniło się w sposobie dostarczania komponentów. Owszem, nowoczesne podajniki wyposażane są we "własną inteligencję", są szybkie i precyzyjne, ale sposób ich uzbrajania nie uległ zasadniczym zmianom na przestrzeni ostatnich lat. Jest to zwykle proces czasochłonny, wykonywany poza maszyną bazową, wymagający stosowania taśm rozbiegowych lub przy ich braku powiązany ze stratami pewnej liczby komponentów. Odcinki taśm tradycyjnie zespajane są za pomocą specjalnych łączników, przy użyciu odpowiednich narzędzi.

W konwencjonalnych podajnikach odrywanie taśmy zabezpieczającej w pobliżu miejsca pobierania komponentu generuje ładunki statyczne i powoduje gromadzenie kurzu, który dostaje się do głowicy pobierającej. Oddzielona od nośnika (taśmy bazowej) taśma zabezpieczająca jest gromadzona w podajniku lub odcinana specjalnym nożem. Taśma ta jest zgrzewana lub klejona do taśmy bazowej z różną siłą i jakością, co czasami powoduje kłopoty z płynnym pobieraniem komponentów.

Nowe rozwiązania firmy Hitachi

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku nowej konstrukcji firmy Hitachi High Technologies. Przeznaczone do należących do nowej serii Sigma maszyn pick & place podajniki serii SL pozbawione są opisanych wyżej niedogodności. Uzbrojenie lub uzupełnienie podajnika jest teraz niezwykle proste i nie pochłania cennego czasu pracowników.

Pierwsza istotna różnica to sposób zakładania taśmy z komponentami. Nie ma potrzeby demontowania podajnika w celu założenia taśmy. Zadaniem operatora jest wsunięcie taśmy z komponentami w odpowiedni slot pojemnika i naciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu sterowania. Usunięcie taśmy wymaga wyłącznie naciśnięcia dwóch przycisków. Oszczędność czasu jest ogromna i nie bez znaczenia jest fakt, że podajnik nie jest narażony na przypadkowe uszkodzenie podczas manipulowania nim poza maszyną.

W podajniku Hitachi serii SL taśma zabezpieczająca nie jest odrywana od nośnika. Taśma z komponentami jest automatycznie pobierana do podajnika, gdzie specjalny nóż rozcina i rozchyla taśmę zabezpieczającą, umożliwiając swobodne pobranie komponentu. Wyeliminowano przez to wszelkie niedogodności, związane z odrywaniem oraz prowadzeniem innym torem taśmy zabezpieczającej oraz koniecznością jej magazynowania w podajniku. Jest bowiem usuwana z podajnika razem z nośnikiem.

Znaczną oszczędność czasu przeznaczonego na obsługę maszyny podczas pracy przynosi kolejna z innowacji, jakie znalazły się w nowym podajniku Hitachi. Tym razem jest to wyeliminowanie konieczności łączenia taśm przy uzupełnianiu podajnika. Gdy automat zasygnalizuje konieczność uzupełnienia podajnika, jedyną czynnością, jaką wykonać ma operator, jest wysunięcie prowadnicy, podwinięcie kończącej się taśmy i wsunięcie pod prowadnicę nowej taśmy. Pobieranie komponentów z nowej rozpoczyna się automatycznie po ostatnim pobraniu z kończącej się taśmy i jest odnotowane w pamięci systemu.

Obecnie produkowane podajniki Hitachi serii SL mają dwa tory do taśm 8-milimetrowych. Według badań Hitachi ten rodzaj taśm stanowi 70-75% wszystkich wykorzystywanych współcześnie opakowań komponentów SMD. Zastosowanie nowych podajników pozwala kilkakrotnie skrócić czas obsługi automatów montażowych, czyli zaangażowanie operatorów.

Zgodnie z polityką Hitachi High Technologies nowoczesne podajniki SL można stosować także w starszych systemach montażowych tej firmy (GHX), po dokonaniu aktualizacji oprogramowania.

PAKT Electronics
www.paktel.pl

Zobacz również